Mətbuat şərhi 10 noyabr 2021
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin 8 Noyabr – Azərbaycan Respublikasında Zəfər Günü münasibətilə bəyanatı
8 noyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası, xalqımızın qüdrətinin və milli qürurumuzun təntənəsinə çevrilən, dövlətimizin nüfuzu və gələcək inkişafı baxımından müstəsna əhəmiyyət kəsb edən Zəfər Gününü qeyd edir.
Ermənistanın təxribatına və növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq, 27 sentyabr 2020-ci ildə başlanan və 44 gün davam edən Vətən müharibəsi nəticəsində Azərbaycan torpaqlarını işğaldan azad etdi, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələri, habelə digər beynəlxalq təşkilatların çoxsaylı qərar və qətnamələrinin tələblərinə uyğun olaraq, Azərbaycanın beynəlxalq sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyü təmin edildi, bir milyona yaxın azərbaycanlı məcburi köçkünlərin öz doğma evlərində yaşamaq hüququ bərpa edildi.
44 gün sürən hərbi əməliyyatlar nəticəsində müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında qəhrəman Azərbaycan Ordusu Cəbrayıl, Füzuli, Zəngilan, Qubadlı şəhərlərini, Azərbaycan xalqının tarixində və mədəniyyətində xüsusi yeri olan Şuşa şəhəri də daxil olmaqla, ümumilikdə, 300-dən çox yaşayış məntəqəsini işğaldan azad etdi. 10 noyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan liderlərinin imzaladığı üçtərəfli bəyanatla hərbi əməliyyatlara son qoyuldu və Ermənistan öz məğlubiyyətini etiraf edərək, Kəlbəcər, Ağdam və Laçın rayonlarından silahlı qüvvələrini çıxartdı. Beləliklə də, münaqişə hərbi-siyasi yolla öz həllini tapdı.
Müharibə sonrası Azərbaycan qarşısında azad olunmuş ərazilərinin yenidən tikilməsi və bərpası, bu ərazilərin minalardan təmizlənməsi kimi mühüm vəzifə dayanır. Bu işlərin mərkəzində on illiklər ərzində fundamental hüquqları pozulan azərbaycanlı məcburi köçkünlərin öz evlərinə təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə geri dönüşünü təmin etmək dayanır. Zaman, maliyyə və ciddi səylər tələb edən bu prosesdə Azərbaycan tək deyil,  dost və tərəfdaş ölkələr bizimlə birlikdə azad olunmuş ərazilərin yenidən canlandırılmasında iştirak edirlər. Qarşıdan gələn illərdə biz, ilk məcburi köçkünülərin öz evlərinə geri qayıdışının şahidi olacağıq.
30 ilə yaxın davam edən təcavüz siyasəti çərçivəsində Ermənistan tərəfindən törədilən qeyri-qanuni fəaliyyət, beynəlxalq hüquq pozuntuları, müharibə cinayətləri, o cümlədən urbisid, kultursid, ekosid cinayətlərinin araşdırılması və bu pozuntulara görə məsuliyyət daşıyanların beynəlxalq ədalət qarşısında cavab verməsi üçün Azərbaycan tərəfindən müvafiq addımlar atılıb və bu addımlar növbəti mərhələdə davam edəcəkdir. Günahkarların cəzalandırılması, ədalətin təmin olunması və gələcəkdə bu halların təkrarlanmasının qarşısının alınması baxımından vacibdir.
Azərbaycanın gələcəyə baxış strategiyasının əsasını dayanıqlı sülh, inkişaf və tərəqqinin təmin edilməsi təşkil edir. Ərazilərinin işğalı faktorunun aradan qaldırılması ilə Azərbaycan, beynəlxalq hüququn prinsipləri, xüsusilə də suverenlik, ərazi bütövlüyü, beynəlxalq sərhədlərin toxunulmazlığı prinsiplərinə ciddi riayət edilməsi əsasında Ermənistanla münasibətlərin normallaşdırılmasına hazırdır. Bölgədə gələcək sülh və təhlükəsizliyin təminatı üçün hazırkı mərhələdə üçtərəfli bəyanatların tam şəkildə icrası vacibdir və Azərbaycan bu istiqamətdə atdığı addımlara Ermənistan tərəfindən qarşılıq verilməsini gözləyir.
Münaqişənin bitməsi ilə Cənubi Qafqaz regionunda yeni reallıqlar yaranıb və hər kəs bu reallıqları qəbul etməlidir. Ermənistan regional əməkdaşlıq və qonşularına qarşı qanunsuz və əsassız ərazi iddiaları arasında seçim etməlidir. Beynəlxalq ictimaiyyət bu mənada müsbət rol oynamalı və sülhün alternativinin olmamasını dərk etmək üçün Ermənistana çağırış etməlidir. Ermənistanda revanşizmin və onun silahlandırılmasının birbaşa və ya dolayı şəkildə dəstəklənməsi cəhdlərinə son qoyulmalıdır.
8 noyabr - Zəfər Günü, Azərbaycan xalqının tarixinin şanlı səhifəsini təşkil etməklə, beynəlxalq hüquq və ədalətin təntənəsidir. Bu önəmli gündə Azərbaycanın müstəqilliyi, suverenliyi və bütövlüyü uğrunda canlarından keçən bütün Şəhidlərimizin əziz xatirəsini dərin hörmət və ehtiramla anırıq.

Press release 10 November 2021
Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the occasion of November 8 – Victory Day in the Republic of Azerbaijan
On November 8, 2021, the Republic of Azerbaijan celebrates Victory Day, which has become a celebration of the strength of our People and of our national pride, and is of exceptional importance for the honour and future development of our state.
As a result of the 44-Day Patriotic War, which began on September 27, 2020 in response to a provocation and further military aggression of Armenia, Azerbaijan liberated its lands from occupation, and in accordance with the related UN Security Council Resolutions, as well as numerous decisions and resolutions of other international organizations, Azerbaijan’s territorial integrity within its internationally recognized borders was ensured, and the right of about one million Azerbaijani IDPs to live in their native homes has been restored.
As a result of the 44-day long military operations, under the leadership of the victorious Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, the heroic Azerbaijan Army liberated more than 300 settlements, including the cities of Jabrayil, Fuzuli, Zangilan, Gubadli, as well as Shusha city, which has a special place in the history and culture of the Azerbaijani people. A Trilateral Statement signed by the leaders of Azerbaijan, Russia and Armenia on November 10, 2020 has brought an end to the military operations, and Armenia, recognizing its defeat, withdrew its armed forces from Kalbajar, Aghdam and Lachin regions. Thus the conflict was resolved through military-political means.
After the war, Azerbaijan faces the important task of rebuilding and restoring, as well as of demining of the liberated territories. At the heart of this work is to ensure the safe and dignified return of Azerbaijani IDPs to their homes, whose fundamental rights have been violated for decades. In this process, which requires time, finances and serious efforts, Azerbaijan is not alone, friendly and partner countries are participating in the revitalization of the liberated territories. In the coming years, we will witness the return of the first IDPs to their homes.
Azerbaijan has taken appropriate steps to investigate illegal actions, violations of international law, war crimes, urbicide, culturicide and ecocide committed by Armenia within the framework of its nearly 30 year long policy of aggression, as well as to bring to justice those responsible for these violations, and these steps will continue at the next stages. Punishing the perpetrators and ensuring justice are important in terms of preventing a recurrence of such cases in the future.
Ensuring lasting peace, development and progress is the basis of Azerbaijan’s vision for the future. After the elimination of the factor of occupation of its territories, Azerbaijan is ready to normalize relations with Armenia on the basis of strict adherence to the principles of international law, in particular, the principles of sovereignty, territorial integrity and inviolability of international borders. In order to ensure future peace and security in the region, it is important at this stage to fully implement the trilateral statements, and Azerbaijan expects Armenia to reciprocate the steps taken by Azerbaijan in this direction.
With the end of the conflict, new realities have emerged in the South Caucasus region, and everyone must accept these realities. Armenia must choose between regional cooperation and illegal, as well as unfounded territorial claims against its neighbors. The international community must play a positive role in this regard and call on Armenia to realize that there is no alternative to peace. Attempts to directly or indirectly support revanchism and its armament in Armenia must be stopped.
November 8 - Victory Day is a celebration of international law and justice, forming a glorious page in the history of the Azerbaijani People. On this important day, we remember with deep respect and esteem the memory of all our Martyrs who gave their lives for the independence, sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan.