Azərbaycan Respublikasının İsveçrə Konfederasiyasındakı Səfirliyinin təşəbbüsü ilə silsilə tədbirlərə start verilmişdir.
Dialoq və Əməkdaşlıq uğrunda İslam Konfransı Gənclər Forumunun Mədəniyyətlərarası Dialoq üzrə Baş Koordinatoru, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Xocalıya Ədalət” beynəlxalq məlumatlandırma kampaniyası çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının İsveçrə Konfederasiyasındakı Səfirliyinin təşəbbüsü ilə silsilə tədbirlərə start verilmişdir.
Belə ki, 22 fevral tarixində Bern şəhərində yerləşən Beynəlxalq Məktəbin müəllim və şagird heyəti üçün həmin məktəbdə təhsil alan şagirdlərimiz tərəfindən “Dağlardan gələn göz yaşı” adlı təqdimat keçirilmişdir. Təqdimat zamanı iştirakçılara Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi barədə, həmçinin Xocalı şəhərində 1992-ci ilin fevral ayının 25-dən 26-a keçən gecə dinc əhaliyə qarşı törədilmiş misli görünməmiş vəhşilik barədə şəkillər və məqalələr vasitəsilə geniş məlumat verilmişdir.
22 fevral tarixindən başlayaraq Bern şəhərinin dəmiryol vağzalının platformalarında və şəhərin bir çox izdihamlı yerlərində Azərbaycan Respublikasının İsveçrə Konfederasiyasındakı Səfirliyinin təşəbbüsü ilə Xocalı soyqırımı barədə alman dilində böyük məlumatlandırma plakatları yerləşdirilmişdir. Həmin plakatlarda aşağıdakı məlumat yerləşdirilmişdir:
“Bütün dünya Azərbaycanla birlikdə dərin hüznlə Xocalı qətliamının qurbanlarını yad edir. 26 fevral 1992-ci il. 613 nəfər mülki şəxs, o cümlədən 106 qadın, 70 qoca və 63 uşaq qətl edilmişdir.
www.justiceforkhojaly.org”
Bu plakatlar 28 fevral tarixinədək nümayiş etdiriləcəkdir.
25 fevral tarixində isə Azərbaycanlıların İsveçrədəki Mədəniyyət Mərkəzi Bern şəhərindəki Polit-Forum des Bundes salonunda Xocalı soyqırımına həsr olunmuş tədbir təşkil edəcəkdir. Tədbir zamanı Xocalı soyqırımına həsr olunmuş təqdimat və film nümayiş etdiriləcək və əyani vasitələr iştirakçılara paylanılacaqdır.
Tədbirdə, həmçinin “Xocalı faciəsi uşaqların gözü ilə “ rəsm əsərlərindən ibarət sərgi də nümayiş etdiriləcəkdir.

Press release 24 February 2016
The Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Swiss Confederation organised or supported a number of events in the framework of “Justice for Khojaly” campaign initiated by Mrs. Leyla Aliyeva, Vice-President of Heydar Aliyev Foundation and General Coordinator for Intercultural Dialogue of the Islamic Conference Youth Forum for Dialogue and Cooperation.
On the 22nd of February, the Azerbaijani students studying at the International School of Bern made a presentation entitled “Tears coming from the Mountains” for the students and the faculty of this school. They spoke about this tragedy as well as the history of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict presenting various informative materials and a photo exhibition.
Furthermore, from 22 to 28 of February, the billboards in German were exposed on the platform of the Bern Railway Station and on the main streets of Bern, in the framework of awareness campaign. The billboards read:
“The whole world is commemorating with Azerbaijanis the victims of the Khojaly Massacre. The 26th of February 1992. 613 civilians, including 106 women, 70 elderly and 63 children were killed. www.justiceforkhojaly.org
On the 25th of February, the Cultural Centre of the Azerbaijanis in Switzerland had organised a commemorating event at the “Polit-Forum des Bundes” with the participation of the diaspora members. During this manifestation, the participants were informed of this human tragedy as well as the history of occupation by the Armenian armed forces of about 20 percent of the internationally recognised territories of the Republic of Azerbaijan.