Azərbaycan və İsveçrədə multikulturalizmə dair kitabın təqdimatı keçirilmişdir
2015-ci il dekabr ayının 1-də Cenevrə şəhərində Silahlı Qüvvələrə Demokratik Nəzarət üzrə Cenevrə Mərkəzinin, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurasının və Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan və İsveçrədə ortaq dəyərlər olan multikulturalizm və dünyəvilik” adlı kitabın təqdimatı keçirilmişdir.
Təqdimat mərasimində çıxış edən natiqlər Azərbaycan və İsveçrədə multikulturalizmin, mədəni müxtəlifliyin və dünyəviliyin tarixi ənənələrindən, Azərbaycanda uzun əsrlər mövcud dini tolerantlıqdan, müxtəlif din, dil və mədəniyyətlərə malik insanların qarşılıqlı anlaşma və hörmət şəraitində dinc birgə yaşayışından bəhs etmiş, hər iki ölkənin özünəməxsus yolla əldə etdikləri bu nailiyyətlərin və müsbət təcrübələrinin digər ölkələr üçün nümunə kimi istifadə oluna biləcəyini vurğulamışlar.
Qeyd edək ki, təqdimat Səfirliyin təşəbbüsü ilə Silahlı Qüvvələrə Demokratik Nəzarət üzrə Cenevrə Mərkəzinin ötən il Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurasından əldə etdiyi qrant əsasında Azərbaycanın tolerantlıq, dünyəvilik və multikulturalizmin qorunması sahəsində nailiyyətlərinin beynəlxalq ictimaiyyətə təqdim olunmasına yönələn layihə çərçivəsində silsilə tədbirlərin sonuncusu olmuş və bununla, layihəyə yekun vurulmuşdur.

Launching of the book on multiculturalism in Azerbaijan and Switzerland
On 1 December 2015, presentation of the book “The Shared Values of Multiculturalism and Secularism in Azerbaijan and Switzerland” was organised in Geneva by the Geneva Centre for the Democratic Control of Armed Forces in cooperation with the Council on the State Support to NGOs under the Auspices of the President of the Republic of Azerbaijan and Baku International Multiculturalism Centre.
Speakers who took floor at the presentation talked about the history of multiculturalism, cultural diversity and secularism in Azerbaijan and Switzerland, religious tolerance which exist in Azerbaijan for centuries, as well as the peaceful co-existence of and mutual respect among people with different religious, language and cultural backgrounds in these two countries. The emphasized that the two unique ways of development of these countries into such societies could be used in many other countries as best practices.
This presentation was the final one in the series of events organised by the Geneva Centre for the Democratic Control of Armed Forces in the framework of a project funded by the Council on the State Support to NGOs under the Auspices of the President of the Republic of Azerbaijan at the initiative of the Embassy of Azerbaijan in Bern.