Mətbuat şərhi 16 iyul 2015
2015-ci il iyulun 16-da Azərbaycan Respublikasının İsveçrə Konfederasiyasındakı səfiri Əkrəm Zeynallı Azərbaycan Respublikasının “Beynəlxalq Dəmiryol Daşımaları haqqında Konvensiya”ya (KOTİF) qoşulması barədə sənədin əslini Dəmir yolu ilə Beynəlxalq Yük Daşımaları üzrə Hökumətlərarası Təşkilatın (OTİF) Baş katibi Fransua Davenə təqdim etmişdir.
Görüşdə tərəflər həmçinin, Azərbaycanın bu təşkilata üzv qəbul olunması prosedurasının OTİF-in prosedura qaydalarına uyğun olaraq tamamlanmasından sonra Azərbaycanla OTİF arasında əməkdaşlığın perspektivlərini müzakirə etmişlər.
Cənab F. Daven həmçinin, OTİF çərçivəsində 2015-ci ilin dekabrında Bakıda keçiriləcək seminarda iştirak etmək üçün Azərbaycan paytaxtına getməyi səbirsizliklə gözlədiyini bildirmişdir.

Press release 16 July 2015
On 16 July 2015, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Swiss Confederation H.E. Mr. Akram Zeynalli presented the original instrument of accession of the Republic of Azerbaijan to the Convention concerning International Carriage by Rail (COTIF) to the Secretary General of the Intergovernmental Organisation for International Carriage by Rail (OTIF) Mr. François Davenne.
The counterparts also shortly discussed the future cooperation between OTIF and Azerbaijan once the accession is completed in accordance with the rules of procedure of OTIF.
Mr. François Davenne also stated that he was looking forward to visiting Baku first time ever to attend the OTIF seminar to be held in the Azerbaijani capital in December 2015.