Azərbaycanın multikulturalizm ənənələri İsveçrə ictimaiyyətinə təqdim olunub
Azərbaycanın İsveçrədəki səfirliyinin təşkilatçılığı ilə bu ölkənin yeganə ikidilli ali təhsil müəssisəsi olan Friburq Universitetinin sosial elmlər fakültəsində Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının millətlərarası münasibətlər, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Etibar Nəcəfovun “Azərbaycanda dövlət-din münasibətləri və dini siyasət” mövzusunda mühazirəsi dinlənilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Friburq Universitetinin professor-müəllim heyətinin və tələbələrinin iştirak etdikləri mühazirədə E.Nəcəfov auditoriyanı Azərbaycanın multikulturalizm ənənələri və bu fenomenin səbəbləri barədə məlumatlandırıb, ölkəmizdə mövcud olan müxtəlif dini icmalar, dövlət-din münasibətlərini tənzimləyən qanunvericilik bazası və bu sahədə dövlət siyasətindən danışıb.
Mühazirədə qeyd edilib ki, multikulturalizm Azərbaycanda həm dövlət siyasəti, həm də xalqımızın həyat tərzidir. Azərbaycan etnik və dini zəmində münaqişənin yaşanmadığı nadir dövlətlərdən biridir. Azərbaycanda bütün dinlərə məxsus mədəniyyət abidələri qorunduğu halda, Ermənistanın işğalı altında olan torpaqlarımızda Azərbaycanın dini-mədəni abidələrinin dağıdıldığı iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb. Eyni zamanda, daxili siyasət kimi, multikulturalizmin Azərbaycanın xarici siyasətinə təsirinə, bu təsirin xarici siyasətimizi əməkdaşlıq və dinlərarası dialoqu təşviq etməyə yönəltdiyinə toxunulub. Bu kontekstdə auditoriyaya “Bakı Prosesi” və bu proses çərçivəsində ölkəmizdə keçirilən mötəbər beynəlxalq tədbirlər barədə məlumat verilib.
Daha sonra auditoriyanın Azərbaycanın dünyəvi dövlət ənənələri, dini icmaların fəaliyyətinin tənzimlənməsi, ölkəmizdə dini və milli kimlik anlayışları, Azərbaycanın gələcəyə baxış strategiyası, “Bakı Prosesi” çərçivəsində Ermənistan və Azərbaycan arasında barışıq təşəbbüsləri və s. barədə suallarına aydınlıq gətirilib.
Sonda Friburq Universiteti tərəfdən mühazirənin təşkilatçısı olan professor Ansqar Yödikeyə “Azərbaycan multikulturalizmi” və “Azərbaycan multikulturalizminin ədəbi qaynaqları” kitabları hədiyyə edilib.

Press release 30 November 2018
Organized by the Azerbaijani Embassy in Switzerland, Head of the Department of Interethnic Relations, Multiculturalism and Religious Affairs of the Presidential Administration of Azerbaijan Etibar Najafov has delivered a lecture on “State-religion relations and religious policy in Azerbaijan” at the Faculty of Social Sciences at the University of Fribourg.
Etibar Najafov drew the audience’s attention to Azerbaijan’s traditions of multiculturalism, and the causes of this phenomenon. He pointed to various religious communities in Azerbaijan, as well as legal basis regulating state-religion relations, and the state policy in this area.
In his lecture, Etibar Najafov described multiculturalism as both state policy and the people’s way of life in Azerbaijan. “Azerbaijan is one of a few states where there is no conflict on ethnic and religious grounds,” he said.
Head of the Presidential Administration’s Department Etibar Najafov provided an insight into the fact that religious and cultural monuments of Azerbaijan were destroyed in the lands occupied by Armenia, while cultural monuments of all religions are protected in Azerbaijan.
Etibar Najafov also drew the audience’s attention to Baku Process and prestigious international events held as part of this initiative in Azerbaijan.
Etibar Najafov then responded to questions from the event participants on a number of issues, including on ‘Azerbaijan's secular state traditions’, ‘regulating the activities of religious communities’, ‘religious and national identity concepts in Azerbaijan’, ‘Azerbaijan's vision for future strategy’, and the reconciliation initiatives between Armenia and Azerbaijan as part of the Baku Proces’.