Mətbuat şərhi 25 dekabr 2017
Azərbaycan Respublikasının İsveçrə Konfederasiyasındakı Səfirliyi İsveçrənin paytaxtı Bern şəhərində 2025-ci il Ümumdünya EXPO Sərgisinə ev sahibliyi etməyə Bakı şəhərinin namizədliyinin irəli sürülməsi ilə əlaqədar geniş təqdimat mərasimi keçirmişdir.
Bern şəhərinin ən aparıcı Bellevue otelində təşkil olunan mərasimə İsveçrənin mərkəzi və yerli qurumlarının rəhbər şəxsləri, habelə işgüzar dairələrin və ictimaiyyətinin aparıcı simaları və eləcə də İsveçrədə akkreditə olunmuş diplomatik korpusun nümayəndələri qatılmışlar.
Tədbirə gələnləri salamlayan Azərbaycan Respublikasının İsveçrə Konfederasiyasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Xanım İbrahimova Azərbaycanın müstəqillik dövründə keçdiyi inkişaf yolundan, xüsusilə son dövrlər əldə etdiyi yüksək nailiyyətlərdən, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən köklü islahatlardan, hökumətin iqtisadiyyatın bütün sahələrində icrasına başladığı yol xəritələri vasitəsilə iqtisadiyyatın diversifikasiyasını həyata keçirməyindən bəhs etmişdir.
Xanım səfir, eyni zamanda, respublikamızın beynəlxalq səhnədə artan nüfuzu və bu xüsusda ölkəmizdə keçirilən çoxsaylı mühüm beynəlxalq tədbirlər barədə ətraflı məlumat vermişdir. Bakının ilk Avropa oyunları, İslam həmrəyliyi oyunları, “Avroviziya” musiqi müsabiqəsi, Formula 1 yarışmasına ev sahibliyi etdiyini bildirən səfir, Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, Azərbaycan Respublikasının Birinci Vitse-Prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın himayəsi altında ölkəmizin çoxsaylı humanitar layihə və tədbirlərin də məkanına çevrildiyini, əsası 2008-ci ildə qoyulan mədəniyyətlərarası dialoq üzrə “Bakı prosesi” ilə Azərbaycanın dünyada mədəniyyətlər və dinlər arasında dialoqa da mühüm töhfə verdiyini xatırlatmışdır.
Azərbaycan Respublikasının 2025-ci il Ümumdünya EXPO Sərgisinin təşkilinə Bakı şəhərinin namizədliyini irəli sürdüyünü qeyd edən səfir, ölkəmizin bu sərgi üçün seçdiyi mövzunun – “İnsan kapitalının inkişafı”nın unikal, maraqlı və dövrümüz üçün çox aktual olduğu və  vurğulamış, İsveçrənin özünün məşhur peşə təhsili və təlimi sistemini, habelə çox inkişaf etmiş qabaqcıl səhiyyəsini və əczaçılıq sahəsini bu sərgidə nümayiş etdirə biləcəyi söyləmişdir.
Xanım İbrahimova tədbirə toplaşanların diqqətinə çatdırmışdır ki, 2025-ci il Ümumdünya EXPO Sərgisinə ev sahibliyi etmək üçün Bakı şəhərinin seçilməsi bu sərgilərin coğrafiyasını həm ziyarətçi, həm də ev sahibliyi edən ölkələr baxımından genişləndirəcəkdir.
Azərbaycanda həyata keçirilən nəqliyyat-infrastruktur layihələrinin bundan sonra da davam edəcəyini bildirən səfir, son illər ölkəmizə gələn turistlərin sayının bir neçə dəfə artdığını, 2025-ci ilədək Bakını 100-dən artıq məntəqə ilə birbaşa hava xəttinin birləşdirəcəyini diqqətə çatdırmışdır. Səfir Xanım İbrahimova 2025-ci il Ümumdünya EXPO Sərgisinin keçirilməsinə Azərbaycanda ən yüksək səviyyədə siyasi dəstəyin mövcudluğunu qeyd edərək, ölkəmizin təcrübəsinin və qonaqpərvərliyinin bu sərginin də mükəmməl səviyyədə keçirilməsinə kömək edəcəyini vurğulamışdır. O, tədbirə toplaşanları öz ölkələrini Bakının namizədliyinə dəstək verməyə təşviq etməyə dəvət etmişdir.
Ardınca, 2025-ci il Ümumdünya EXPO Sərgisinə ev sahibliyi etməyə namizəd olan Bakı şəhəri barədə hazırlanmış video çarx nümayiş etdirilmişdir.
Daha sonra, qonaqlar Azərbaycanın tanınmış pianoçusu Adilə Əliyevanın ifasında Azərbaycan və Qərb bəstəkarlarının əsərlərini dinləmişlər.

Press release 25 December 2017
On 20th December 2017, the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Swiss Confederation held in Bern a presentation of the city of Baku as a candidate to host World Expo 2025.
The presentation organized in the Hotel Bellevue Palace was attended by the officials of Swiss federal and local authorities, business people and local society as well as by the diplomatic corps accredited in Bern.
Ambassador of Azerbaijan to Switzerland Mrs. Hanum Ibrahimova in her welcoming speech talked about the development path of Azerbaijan since the restoration of its independence, recent impressive achievements, substantial reforms carried out in the country under the leadership of President Ilham Aliyev, and road-maps being implemented in various domains with the aim of diversification of the economy.
Ambassador Ibrahimova stressed the raising influence of Azerbaijan in the international arena, which enables her to host various major international events. Baku hosted the inaugural European Games, Islamic Solidarity Games, Eurovision Song Contest, Formula 1 races to mention a few. The capital of Azerbaijan is also a place where numerous humanitarian events and projects have been held under the auspices of the First Vice-President of Azerbaijan, President of Heydar Aliyev Foundation Mrs. Mehriban Aliyeva. By “Baku Process” of intercultural dialogue established in 2008, Azerbaijan makes its significant contribution to the dialogue between religions and cultures all over the world.
Talking about the candidacy of Baku put forward by Azerbaijan for hosting World Expo 2025, Ambassador Ibrahimova informed the attendees about the uniqueness of the proposed theme “Developing Human Capital”, which is very interesting and relevant to the contemporary world. She underlined her confidence that Switzerland can use this theme in order to exhibit, for instance, its world-renowned vocational education and training as well as its highly developed medicine and pharmaceutical industry.
Mrs. Ibrahimova stressed that the election of Baku as the venue for World Expo 2025 will expand the latter’s geography in terms of both participating and host countries.
The Ambassador told that the number of tourists visiting Azerbaijan has multiplied recently, that the transport and infrastructure projects being carried out in Azerbaijan would further continue, and by 2025, direct flights will connect Baku with more than 100 key international destinations. Emphasizing high-level political support within Azerbaijan to Baku’s bid, Ambassador Ibrahimova assured that Baku would organize an impeccable Expo due its huge experience and hospitality traditions. She called on the guests to encourage their respective governments to support Baku’s candidacy.
The speech of the Ambassador was followed by a short video on the candidacy of Baku and live performance by a well-known Azerbaijani pianist Mrs. Adelia Aliyeva, whose recital included pieces of Azerbaijani and Western composers.