Mətbuat şərhi 22 yanvar 2016
Yanvarın 22-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Davosda İsveçrə Konfederasiyasının Prezidenti Yohan Şnayder-Amman ilə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətlərin yüksək səviyyədə olmasından məmnunluq ifadə edildi, əlaqələrimizin daha da genişləndirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğu bildirildi. Siyasi, iqtisadi, enerji, sərmayə qoyuluşu, nəqliyyat sahələrində səmərəli əməkdaşlığın olduğu vurğulandı. Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında rolundan danışıldı.
Söhbət zamanı beynəlxalq aləmdə hazırkı vəziyyət, neftin qiymətinin aşağı düşməsi fonunda gedən iqtisadi proseslər, maliyyə və iqtisadi sahələrdə böhran ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, həm Azərbaycanda, həm də İsveçrədə bu istiqamətdə atılan addımlar müzakirə edildi.
Görüşdə Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair danışıqların hazırkı vəziyyəti ilə bağlı müzakirələr aparıldı.

Press release 22 January 2016
On January 22, a meeting between the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev and the President of the Swiss Confederation Mr. Johann Schneider-Ammann was held in Davos at the margins of the World Economic Forum Annual Meeting.
The two Presidents expressed their satisfaction with the high level of bilateral relations between the two countries, and noted untapped potential for their further strengthening. They emphasized bilateral cooperation particularly in such areas as political dialogue, economic interaction, energy, investments, and transport. Azerbaijan’s role in ensuring Europe’s energy security was among the issues discussed at the meeting.
The heads of state held an exchange of views on the actual global political developments, economic processes in the light of the decrease in oil prices, global economic and financial crisis, as well as the steps taken in this context by both Azerbaijan and Swtizerland.
The Presidents also discussed the state of affairs in the negotiation process to find solution to Armenia-Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflict.