Baş nazir Novruz Məmmədov İsveçrə Konfederasiyasının Federal Xarici İşlər Departamentinin dövlət katibinin müavinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Novruz Məmmədov martın 5-də İsveçrə Konfederasiyasının Federal Xarici İşlər Departamentinin dövlət katibinin müavini Kristina Marti Lanqın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-İsveçrə münasibətlərinin müxtəlif istiqamətlərdə uğurla inkişaf etdiyini bildirən Baş nazir ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, qarşılıqlı sərmayə qoyuluşu və digər sahələrdə yaxşı əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu diqqətə çatdırıb. Novruz Məmmədov əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün böyük potensialın olduğunu qeyd edərək yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin əməkdaşlığın inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Azərbaycan və İsveçrə prezidentlərinin görüşlərini xatırladan Novruz Məmmədov qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyev ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafına çox böyük önəm verir. Baş nazir Novruz Məmmədov Kristina Marti Lanqın ölkəmizə səfərinin əlaqələrimiz daha da genişləndirilməsinə mühüm töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Azərbaycan-İsveçrə diplomatik münasibətlərinin 25 ildən çox yaşı olduğunu söyləyən Kristina Marti Lanq ölkələrimizin 20 ildir ki, beynəlxalq səviyyədə uğurla əməkdaşlıq etdiklərini vurğulayıb. Hesab edirəm ki, ötən müddət ərzində biz müxtəlif sahələrdə kifayət qədər səmərəli əməkdaşlıq əlaqələri qurmuşuq. Biz fəxr edirik ki, Azərbaycan bizim əsas tərəfdaşlarımızdandır.
Söhbət zamanı İsveçrənin ” AXPO” şirkətinin Trans-Adriatik boru kəməri (TAP) layihəsində iştirakı, həmçinin hökumətlərarası birgə komissiyanın fəaliyyəti yüksək qiymətləndirilib, siyasi, iqtisadi, parlamentlərarası əlaqələrin genişləndirilməsinə və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

Prime Minister Novruz Mammadov met with Krystyna Marty Lang, Deputy State Secretary of the Federal Department of Foreign Affairs of the Swiss Confederation
“We are proud that Azerbaijan is one of our key partners,” said Deputy State Secretary of the Federal Department of Foreign Affairs of the Swiss Confederation Krystyna Marty Lang as she met with Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Novruz Mammadov in Baku.
Noting the successful development of Azerbaijani-Swiss relations on various fronts, Prime Minister Novruz Mammadov said that good cooperation was established between the two countries in political, economic, investment and other areas. Underlining that there is big potential for expanding the bilateral ties, Prime Minister Novruz Mammadov stressed the importance of high-level reciprocal visits in terms of developing cooperation.
Recalling the meetings of the Azerbaijani and Swiss presidents, Prime Minister Novruz Mammadov noted that President Ilham Aliyev attaches great importance to developing relations between the two countries. Prime Minister Novruz Mammadov expressed confidence that Krystyna Marty Lang`s visit to Azerbaijan will make significant contributions to further expansion of the bilateral ties.
Saying that Azerbaijan and Switzerland celebrated the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations, Krystyna Marty Lang pointed out that the two countries have successfully cooperated on the international level for 20 years. She said Switzerland and Azerbaijan maintain fruitful cooperation in a variety of fields.
The sides hailed Swiss Axpo company`s participation in the Trans Adriatic Pipeline project, as well as the activities of the intergovernmental joint commission. The sides also exchanged views on a range of other issues of mutual concern, including the expansion of political, economic and interparliamentary ties.