Mətbuat şərhi 21 yanvar 2019
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Dünya İqtisadi Forumunun illik toplantısında iştirak etmək üçün İsveçrə Konfederasiyasına işgüzar səfəri başlayıb.
Dövlətimizin başçısı yanvarın 21-də Davosda Dünya İqtisadi Forumunun prezidenti Borge Brende ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan Hökuməti və Dünya İqtisadi Forumunun Dördüncü Sənaye İnqilabı Mərkəzi arasında ilk dəfə olaraq əməkdaşlığın təməli qoyuldu. Bu məqsədlə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Dünya İqtisadi Forumunun prezidenti Borge Brende arasında əməkdaşlıq sazişinin təntənəli mübadiləsi həyata keçirildi.
Söhbət zamanı Dünya İqtisadi Forumunun prezidenti Borge Brende Prezident İlham Əliyevi yenidən Davosda görməkdən məmnunluğunu bildirdi və dövlətimizin başçısının rəhbərliyi ilə Azərbaycanın dördüncü sənaye inqilabına doğru qətiyyətli addımlar atdığını qeyd etdi. Borge Brende son iyirmi ildə Bakının sürətlə tanınmaz dərəcədə dəyişdiyini vurğuladı.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Hökuməti və Dünya İqtisadi Forumunun Dördüncü Sənaye İnqilabı Mərkəzi arasında əməkdaşlıq sazişinin vacibliyini qeyd edərək dedi ki, bu sənəd bizim tərəfdaşlıq ruhumuzu və qarşılıqlı səylərimizi davam etdirməkdə istəkli olduğumuzu nümayiş etdirir. Dövlətimizin başçısı bildirdi ki, Azərbaycan dördüncü sənaye inqilabının hədəflərinin həyata keçirilməsində çox fəal iştirak edəcək. Keçən il Azərbaycanda qeyri-neft sektorunda sənaye istehsalının 9,1 faiz artdığını vurğulayan Prezident İlham Əliyev əminliklə bildirdi ki, biz bu vacib layihədə yaxşı tərəfdaşlar olacağıq.
Prezident İlham Əliyev növbəti dəfə Dünya İqtisadi Forumunda iştirakından və Forumla Azərbaycan arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin yüksək səviyyədə olmasından məmnunluğunu ifadə etdi. Forumun dünyada gedən transformasiya prosesinin yeni təmayülləri və çağırışların müzakirəsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayan dövlətimizin başçısı Azərbaycanın öz inkişaf strategiyasını yenilənən beynəlxalq və regional təmayüllər nəzərə alınmaqla qurduğunu bildirdi.
Prezident İlham Əliyev ölkəmizdə aparılan islahatlar, inkişaf prosesləri barədə məlumat verdi, böyük nəqliyyat və infrastruktur layihələrinin, o cümlədən Şərq-Qərb, Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizləri ilə bağlı layihələrin, enerji layihələrinin reallaşdırılmasının həm ölkəmiz, həm də region üçün əhəmiyyətini qeyd etdi. Dövlətimizin başçısı Azərbaycanda biznes mühitinin daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində aparılan islahatlar barədə məlumat verdi.
Borge Brende Azərbaycan ilə Dünya İqtisadi Forumu arasında əməkdaşlıqdan və ölkəmizin bölgədə oynadığı roldan məmnunluğunu ifadə etdi. Bildirdi ki, Azərbaycanın qonşu və region dövlətləri ilə iqtisadi əməkdaşlığının və ölkəmizin güclənən iqtisadiyyatının bölgə ölkələrinin inkişafında əhəmiyyətli rolu var. Dünya İqtisadi Forumu bu rolu qiymətləndirir.

Press release 21 January 2019
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has embarked on a working visit to the Swiss Confederation to attend the annual meeting of the World Economic Forum.
On January 21, the head of state met with President of the World Economic Forum Borge Brende in Davos.
The meeting saw the laying of the foundation for cooperation between the Government of Azerbaijan and the Centre for the Fourth Industrial Revolution of the World Economic Forum. For this purpose, a solemn exchange of a cooperation agreement was held between President of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the World Economic Forum Borge Brende.
During the meeting, President of the World Economic Forum Borge Brende said he is pleased to see President Ilham Aliyev again in Davos, and noted that under the leadership of the head of state, Azerbaijan has taken resolute steps towards the fourth industrial revolution. Borge Brende underlined that Baku has changed rapidly in the past twenty years to become unrecognizable.
Stressing the importance of the cooperation agreement between the Government of Azerbaijan and the Centre for the Fourth Industrial Revolution of the World Economic Forum, President Ilham Aliyev said that this document demonstrates “our partnership spirit and our willingness to continue our mutual efforts”. The head of state noted that Azerbaijan will take an active part in implementing the fourth industrial revolution goals. Pointing out that industrial production in the non-oil sector increased 9.1 percent in Azerbaijan last year, President Ilham Aliyev expressed confidence that “we will be good partners in this important project”.
President Ilham Aliyev said he is pleased to participate in the World Economic Forum again and hailed the high-level cooperation between the Forum and Azerbaijan. Emphasizing the importance of the Forum in terms of discussing new trends of the global transformation process and challenges, the head of state said that Azerbaijan has built its development strategy taking into consideration the renewed international and regional trends.
President Ilham Aliyev highlighted the ongoing reforms and development processes in Azerbaijan, and stressed the significance of the implementation of large transport and infrastructure projects, including East-West, North-South transport corridors and energy projects, both to the country and to the region. The head of state highlighted the ongoing reforms aimed at developing the business environment in Azerbaijan.
Borge Brende praised the cooperation between Azerbaijan and the World Economic Forum and the country`s role in the region. He said that Azerbaijan`s economic cooperation with the neighboring and regional countries and the strengthening of its economy play an important role in the development of regional countries, adding that the World Economic Forum hails this role.