Mətbuat şərhi 21 dekabr 2016
Bern şəhərində “Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü”nə həsr olunmuş bayram tədbiri keçirilmişdir.
Bern şəhərinin tanınmış konsert salonlarından olan Villa Mettlendə Azərbaycan Respublikasının İsveçrə Konfederasiyasındakı Səfirliyinin təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpasının 25 illiyi” və “Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü”nə həsr olunmuş bayram tədbiri keçirilmişdir. Tədbirdə İsveçrədə yaşayan soydaşlarımız və İsveçrə ictimaiyyətinin nümayəndələri, o cümlədən Azərbaycan Respublikasının Cenevrə şəhərində BMT-nin bölməsi və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında daimi nümayəndəsi Vaqif Sadıqov və Daimi Nümayəndəliyinin işçiləri, bir sıra beynəlxalq təşkilatlarda çalışan həmyerlilərimiz  iştirak etmişlər.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan səfir Əkrəm Zeynallı, dövlət müstəqilliyini bərpa etmək üçün Azərbaycanın çətin yollardan keçdiyini, bütün çətinliklərə baxmayaraq bu gün regionun ən inkişaf etmiş ölkəsinə çevrildiyini diqqətə çatdırmışdır. Səfir, həmin dövrdə baş verən tarixi hadisələrə nəzər yetirərək, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpasında ümummilli lider Heydər Əliyevin böyük xidmətlərini qeyd etmiş, Ulu Öndərin siyasi kursunun Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini vurğulamışdır. Azərbaycanda müstəqilliyin əldə edilməsindən sonra dövlət quruculuğu sahəsində atılmış addımlardan, həyata keçirilmiş islahatlardan geniş söz açan səfir Əkrəm Zeynallı, Ulu Öndərin və onun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti  nəticəsində Azərbaycanın bu gün beynəlxalq aləmdə öz layiqli yerini tutduğunu vurğulamışdır.
Eyni zamanda, Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik gününün qeyd olunmasının tarixçəsi barədə qonaqlara məlumat verən səfir, bu birliyin qurulması istiqamətində Azərbaycanın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin gördüyü işlər barədə danışmışdır. O, həmçinin 2016-cı il ərzində Azərbaycan-İsveçrə münasibətlərində baş vermiş əsas hadisələrə nəzər salmış, qarşılıqlı dostluq münasibətlərinin ildən-ilə güclənməsini vurğulamışdır.
Daha sonra çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Cenevrə şəhərində BMT-nin bölməsi və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında daimi nümayəndəsi Vaqif Sadıqov, tədbir iştirakçılarını “Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpasının 25 illiyi” və Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik günü münasibətilə ilə  təbrik etmişdir.
Bayram tədbiri Paris şəhərində yaşayan Azərbaycanlı pianoçu Etibar Əsədlinin ifasında Azərbaycan musiqisinin nümunələrindən ibarət konsert proqramı ilə davam etmişdir. Konsert proqramından sonra qonaqlara Azərbaycanın milli təamlarından ibarət ziyafət verilmişdir.

Press release 21 December 2016
25th Anniversary of restoration of the State Independence of Azerbaijan and the Day of Solidarity of Azerbaijanis celebrated in Bern
The Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Swiss Confederation organized a concert and reception on the occasion of the 25th Anniversary of restoration of the State Independence of Azerbaijan and the Day of Solidarity of Azerbaijanis in the World in Villa Mettlen in Bern on 17 December 2016. Azerbaijanis residing in Switzerland, working for international organisations based in Geneva, Permanent Representative of the Republic of Azerbaijan to the United Nations Office and other International Organizations in Geneva Vaqif Sadiqov and the staff of the Permanent Mission as well as some representatives of the Swiss community attended the event.
In his welcoming speech, Ambassador of Azerbaijan Akram Zeynalli spoke about the complicated path Azerbaijan passed for restoration of its independence, and how she became the most developed country in the region despite all hardships. Making a short excursion to the recent history, the Ambassador underlined the significant role played by national leader Heydar Aliyev in the restoration of independence, and he emphasized the continuity of the former’s achievements by the successful political course of incumbent President Ilham Aliyev. Ambassador Akram Zeynalli further talked about the state building process and reforms carried out since the restoration of independence and stressed that Azerbaijan took its well-deserved place within the international community of states thanks to the subtle policy pursued by both the national leader and President Ilham Aliyev. Speaking about the Day of Solidarity of Azerbaijanis, the Ambassador again underlined indelible role of Heydar Aliyev in making this solidarity possible. He further informed the audience about most significant developments in the Azerbaijani-Swiss relations in 2016, which he described as friendly relations getting stronger each year.
Permanent Representative of the Republic of Azerbaijan to the United Nations Office and other International Organizations in Geneva Vaqif Sadiqov also delivered a short speech and congratulated everyone on the 25th Anniversary of restoration of the State Independence of Azerbaijan and Day of Solidarity of Azerbaijanis in the World.
Then followed performance by Azerbaijani pianist based in Paris Etibar Asadli, who played some Azerbaijani music. His performance was followed by a standing lunch that consisted of the Azerbaijani specialties.