Mətbuat şərhi 28 iyun 2019
İsveçrə tərəfindən Azərbaycan iqtisadiyyatına yatırılmış 844 milyon dollar sərmayənin 780 milyon dollara yaxın hissəsi qeyri-neft sektoruna yönəldilib.
İsveçrəyə səfəri çərçivəsində İqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayevin rəhbərlik etdiyi Azərbaycan nümayəndə heyəti İsveçrə Konfederasiyasının federal müşaviri, İqtisadi Məsələlər, Təhsil və Tədqiqatlar üzrə Federal Departamentin rəhbəri Qi Parmelinlə görüşüb.
Ş.Mustafayev Azərbaycanın İsveçrə ilə ikitərəfli əlaqələrə xüsusi əhəmiyyət verdiyini və bu əlaqələrin bütün sahələrdə genişlənməsində maraqlı olduğu diqqətə çatdırıb. Nazir qeyd edib ki, ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrində müsbət dinamika müşahidə edilir. Azərbaycan İşveçrənin Cənubi Qafqaz ölkələri ilə xarici ticarətində əsas yeri tutur. 2018-ci ildə ticarət dövriyyəsi 2,7 dəfə, bu ilin 5 ayında 8,8 dəfə artıb. Bununla belə, iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafı üçün böyük potensial var. Enerji, təhsil, investisiyalar və sair sahələrdə də uğurlu əməkdaşlıq həyata keçirilir. İsveçrə tərəfindən Azərbaycan iqtisadiyyatına yatırılmış 844 milyon dollar sərmayənin 780 milyon dollara yaxın hissəsi qeyri-neft sektoruna yönəldilib.
İqtisadi Məsələlər üzrə Dövlət Katibliyi (SECO) və Əməkdaşlıq və İnkişaf Agentliyi (SDC) ilə əlaqələrin yüksək qiymətləndiririldiyini vurğulayan Ş.Mustafayev bu qurumlarla əməkdaşlıq çərçivəsində 60-dan çox layihə həyata keçirildiyini qeyd edib. Əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətlərindən danışan nazir Azərbaycanda səhiyyə, əczaçılıq, qida və kimya sənayesi sahəsində birgə müəssisələrin yaradılması, kiçik və orta biznesin inkişafı sahəsində əməkdaşlıq imkanlarını diqqətə çatdırıb. Bundan başqa, İsveçrə şirkətləri Azərbaycandakı aqroparklara cəlb edilə, mütərəqqi texnologiyalar, aqrar tədqiqatlar sahəsində təcrübə mübadiləsi aparıla bilər, sənaye parklarında, turizm sahəsində və sair əməkdaşlıq genişləndirilə bilər.
Nazir Azərbaycanın nəqliyyat-tranzit imkanları barədə də məlumat verib. Qeyd edib ki, ölkəmizin ərazisindən keçən Şərq-Qərb beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı, müasir standartlara cavab verən avtomobil yolları bu sahədə əməkdaşlıq imkanlarını daha da genişləndirir.
Q.Parmelin öz iqtisadi-ticarət münasibətlərinin inkişafı istiqamətləri barədə fikirlərini bildirib.
Tərəflər iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının müxtəlif sahələr üzrə inkişafı, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran məsələləri müzakirə ediblər.

Press release 28 June 2019
Within the framework of his visit to Switzerland, the Azerbaijani delegation led by Minister of Economy Shahin Mustafayev met with the Federal Adviser of the Swiss Confederation, Head of the Federal Department for Economic Affairs, Education and Research Guy Parmelin, Report informs citing the ministry’s press service.
Mustafayev noted that Azerbaijan attaches great importance to bilateral relations with Switzerland and is interested in expanding these relations in all spheres.
The minister noted that positive dynamics is observed in the economic and trade relations between the two countries. Azerbaijan occupies a key place in the foreign trade of Switzerland with South Caucasus countries. The trade turnover increased 2.7 times in 2018 and 8.8 times in 2019. Nevertheless, there is a great potential for the development of economic and trade relations. Successful cooperation is also being carried out in energy, education, investments, etc. About $ 780 million of the $ 844 million invested by the Swiss economy in the economy of Azerbaijan was directed to the non-oil sector
Stressing the high level of cooperation with the State Secretariat for Economic Affairs and the Cooperation and Development Agency, Mustafayev noted that more than 60 projects were implemented within the framework of cooperation with these agencies. Speaking about the expansion of cooperation, Shahin Mustafayev highlighted the opportunities of cooperation in the field of healthcare, pharmaceuticals, food and chemical industries, development of small and medium-sized businesses in Azerbaijan. In addition, Swiss companies can be involved in agroparks in Azerbaijan, exchange experiences in advanced technologies, agrarian research and cooperate in industrial parks, tourism.
The Minister also informed about transport and transit potential of Azerbaijan. It was noted that the East-West international transport corridor passing through Azerbaijan, Baku-Tbilisi-Kars railway, Baku International Sea Trade Port, modern highways meet the potential of cooperation in this area.
The Federal Adviser of the Swiss Confederation, the Head of the Federal Department for Economic Affairs, Education and Research Guy Parmelin expressed his views on the development of economic and trade relations.
The parties discussed the development of economic and trade cooperation in various fields, as well as the issues of mutual interest.