Mətbuat şərhi 12 aprel 2018
İsveçrənin Lozanna şəhərində keçirilən “Seedstars World” startap yarışmasının finalında Azərbaycan nümayəndələri də iştirak etmişdir. Həmin yarışmada Azərbaycanın yüksək səviyyədə tanıdılması məqsədilə ölkəmizin İsveçrədəki səfirliyi tərəfindən müvafiq şərait yaradılmışdır.
Səfir Xanım İbrahimova Lozan şəhərində olmuş və “İnformasiya texnologiyalarının inkişafında hökumətlərin rolu” mövzusunda seminarda açılış nitqi söyləmişdir.
Səfir X. İbrahimova nitqində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin birbaşa diqqəti və qayğısı sayəsində həyata keçirilmiş innovativ layihələrdən söz açıb. O, qeyd edib ki, ölkəmizdə İKT sahəsində sahibkarlıq və startap fəaliyyəti inkişaf etməkdədir. Bu sahə üzrə qəbul edilmiş qanunvericilik aktları startap hərəkatını, ümumilikdə isə yüksək texnologiyalar sahəsinin inkişafını stimullaşdırmışdır. İKT sahəsində istehsalyönümlü fəaliyyətin stimullaşdırılması, bu sahədə innovasiyaların tətbiqi məqsədilə hökumət tərəfindən dövlət və cəmiyyət üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən layihələr həyata keçirilir və Dövlət proqramları qəbul olunur.
Səfir əlavə edib ki, Azərbaycan brendi olan “ASAN xidmət” özü innovativ bir layihədir. 10 dövlət qurumu və 30-dan çox özəl təşkilatı bir yerə cəmləyərək, dövlət-özəl tərəfdaşlığı prinsipləri çərçivəsində öz fəaliyyətini həyata keçirən “ASAN xidmət” ölkəmizdə gənc sahibkarlar nəslinin yetişməsi, yeni texnologiyanın tətbiqi və yaradılması, insanların ideyalarının reallaşdırılması üçün də açıq platforma yaradıb. “ASAN xidmət” Azərbaycanın intellektual məhsulu və brendidir. Azərbaycanda xarici sərmayədarlar üçün əlverişli şəraitin mövcud olduğuna diqqət çəkən səfir ölkəmizdə 67 İsveçrə şirkətinin fəaliyyət göstərdiyini bildirmiş və bu şirkətlərin əsasən qeyri-neft sektorunda fəal olduğunu qeyd etmişdir.
Seminardan sonra səfir Xanım İbrahimova bu yarışmada ölkəmizi təmsil edən komandanın üzvləri ilə görüşüb və onlarla fikir mübadiləsi aparıb.
Tədbir çərçivəsində təşkil olunacaq “mədəni guşə” vasitəsilə ölkəmizin tanıdılması məqsədilə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Azərbaycan mədəniyyəti və tarixi ilə bağlı nəşr olunmuş kitablar Azərbaycan nümayəndələrinə təqdim edilmişdir.
Qeyd edək ki, İsveçrənin “Silicon Valley”i hesab olunan “Seedstars” inkişaf etməkdə olan ölkələrdə texnologiya və sahibkarlıq vasitəsilə insanların həyatına təsir etmək məqsədi daşıyan İsveçrənin şirkətlər qrupudur. Müxtəlif startap axtarışları, şirkətlərin qurulması və sürətləndirmə proqramları vasitəsilə hazırda bu komandanın 60-dan çox ölkədə sahibkarlara, investorlara, korporasiyalara və dövlət rəsmilərinə çıxış imkanı var. Müxtəlif ölkələrdən olan “beyinləri” Lozannaya yığmaqda İsveçrə hökumətinin məqsədi o beyinləri İsveçrədə saxlayıb, potensial “milyardlıq startapları” məhz bu ölkədən dünyaya çıxarmaqdır. İsveçrənin əhali sayına görə 3-cü kantonu olan Vo “beyin axınını” həyata keçirmək üçün ən əlverişli məkanlardan biri sayılır. Qeyd edilməlidir ki, startaplara dəstək məqsədilə İsveçrə dövləti müxtəlif “toxum investisiya” (seed), qrant layihələri təşkil edir, həmçinin dövlətin yaratdığı inkubasiya mərkəzləri də mövcuddur.

Azerabaijani startup has participated in Seedstars Summit held in Lozanna, Switzerland.
Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Swiss Confederation Mrs. Hanum Ibrahimova made an extensive presentation at the forum on “The role of government in development of information technology” about the development of information and communication technologies in Azerbaijan.
Ambassadar İbrahimova said that today entrepreneurship and start-up activity in ICT sector is rapidly developing in Azerbaijan. Legislative basis for stimulating startup movement and, in general, and development of high technologies is being updating, state programs are adopted.
She added that, the Azerbaijani brand "ASAN Service" itself is an innovative project. Azerbaijan gave its contribution to the global fight against corruption. In 2012, as a part of Presidential reforms, “ASAN service” one stop-shop service centers established. More than 250 public and private services by 10 government and 30 private entities are delivered through these centers. “ASAN service” has globally changed the concept of public service delivery and eliminated corruption in public sector. By using modern technologies and social innovation, we increased accountability and transparency in delivering public services and made them easier and more accessible for citizens. After the event, ambassador Ibrahimova met with Azerbaijani delegation.
12 participants out of 60 startups qualified to the final round to compete for USD 1,000,000. Azerbaijan was represented in the competition by “Wake Me Up” project which won the qualifying round in the country last year. Notably, “Wake Me Up” is a new and invaluable device which will prevent user from sleeping and protect from different kinds of accidents through specially designed glasses. According to the operating principle, the device receives the signals from sensor and instantly activates voice and vibration sensors on the glasses. The device identifies each time when you feel like sleeping and prevents the possible dangers.
It should be noted that Seedstars is a Swiss based group of companies which has the goal of impacting people’s lives in emerging markets through technology and entrepreneurship. Through different activities of startup scouting, company building and acceleration programs, the team has now access to entrepreneurs, investors, incubators, corporations and government officials from dozens of countries. This year over 75 countries from Asia, Africa and Europe joined the competition. The competition which also brought together recognized investors and company managers had panel discussions about health, technology, environment, social networks and other important topics.