Mətbuat şərhi 11 sentyabr 2019
Azərbaycanın İsveçrədəki Səfirliyi və bu ölkənin Ticarət və Sənaye Palatası İsveçrədə biznes forum təşkil edib. Tədbirə qatılan 85 İsveçrəli biznesmen energetika, kənd təsərrüfatı, tikinti, turizm, İKT, səhiyyə, qida sənayesi və sair sahələri təmsil edirdilər.
Azərbaycanın İsveçrədəki səfiri Xanım İbrahimova biznes forumda ölkəmizdə mövcud olan biznes mühiti və sərmayə imkanları haqqında təfərrüatlı təqdimatla çıxış etmiş, İsveçrə iş adamlarını Azərbaycanda yaradılmış əlverişli işgüzar şəraitdən yararlanaraq müxtəlif sahələrə investisiya yatırmağa dəvət etmişdir. Həmin təqdimatdan sonra cari ilin oktyabrında Qərbi İsveçrənin iş adamlarından ibarət nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfəri dəqiqləşmiş və bu səfərdə iştirak edəcək 30 şirkət aydınlaşmışdır.
X.İbrahimova təqdimatında  Azərbaycan-İsveçrə siyasi əlaqələrinin yüksək səviyyədə olduğunu, iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının inkişaf etdiyini vurğulayıb. Bu kontekstdə xüsusilə iki ölkənin prezidentlərinin Dünya İqtisadi Forumunun Davos İllik Görüşü çərçivəsindəki görüşü qeyd edilib, Azərbaycan və İsveçrə arasında yüksək səviyyəli siyasi dialoqun qarşılıqlı əməkdaşlığın müxtəlif sahələrində inkişaf üçün bünövrə rolu oynadığı vurğulanıb. Eyni zamanda, bildirilib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin builki Davos səfəri zamanı ölkəmiz ilə Dünya İqtisadi Forumu arasında əməkdaşlıq yeni mərhələyə qədəm qoymuş, Azərbaycan Hökuməti və Dünya İqtisadi Forumunun Dördüncü Sənaye İnqilabı Mərkəzi (WEF Fourth Industrial Revolution Center) arasında ilk dəfə olaraq əməkdaşlıq haqqında saziş imzalanmışdır. Bundan əlavə, ötən il ərzində İsveçrənin İqtisadiyyat nazirinin başçılıq etdiyi geniş nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfər etdiyi və səfər çərçivəsində Sumqayıt şəhərində İsveçrə sərmayəsi hesabına tikilmiş zavodun açılışının baş tutduğu qeyd edilib. Eyni zamanda, ötən il İsveçrə Təhsil nazirinin ilk dəfə Bakıya səfərinin təşkil edildiyi və bu səfər çərçivəsində iki ölkənin Təhsil nazirlikləri arasında birgə bəyanatın imzalandığı diqqətə çatdırılıb. Həmçinin bu il Bakı və Cenevrə şəhərləri arasında birbaşa hava əlaqəsinin yaradılması və iki ölkənin turizm agentlikləri arasında əməkdaşlıq sazişinin imzalanmasından sonra qarşılıqlı olaraq turist səfərlərində artımın müşahidə olunduğu bildirilib. İki ölkənin Xarici İşlər nazirlikləri arasında yüksək səviyyəli siyasi məsləhətləşmələrin aparılması, Azərbaycandan İsveçrəyə ixrac və idxal missiyasının təşkil olunması, İsveçrə şirkətlərinin ölkəmizə investisiya qoymasının təşviq edilməsi məqsədilə il ərzində İsveçrədə bir neçə biznes forum və dəyirmi masanın keçirilməsi, İsveçrə kantonlarının prezidentləri ilə sıx əlaqələrin qurulması barədə məlumat verilib. Səfir Azərbaycanın Dünya Bankının “Doing Business 2019” hesabatında ilk 10 islahatçı ölkədən biri kimi adının çəkilməsini, ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında ölkəmizin həyata keçirdiyi regional layihələri və İsveçrə şirkətləri üçün yaranan biznes perspektivlərini qeyd edib, eləcə də əlverişli geostrateji mövqeyə malik olan ölkəmizdə nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi, respublikamızın tranzit potensialının reallaşdırılması, nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafı istiqamətində görülmüş işlər barədə məlumat verib. Cari il iyunun 28-də Azərbaycan və İsveçrə arasında ticarət və iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə Komissiyasının Bern şəhərində iclasının keçirilməsi və iclas çərçivəsində, həmçinin Azərbaycan Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) ilə İsveçrənin Kiçik və Orta Miqyaslı Müəssisələr Cəmiyyəti, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) ilə Turqau Kantonunun Ticarət və Sənaye Palatası arasında əməkdaşlıq haqqında memorandumlarının imzalanması faktları da biznes dairələrinin diqqətinə çatdırılmışdır.
Tədbirin sonunda auditoriyanın Azərbaycan iqtisadiyyatında rəqəmsallaşma, ölkəmizin “Bir kəmər, bir yol” layihəsində iştirakı kimi sualları cavablandırılmışdır.

Press release 11 September 2019
The Embassy of Azerbaijan in Switzerland and the Chamber of Commerce and Industry of Switzerland jointly organized a business forum in Switzerland, which was attended 85 Swiss businessmen representing such diverse industries as energy, agriculture, construction, tourism, ICT, healthcare and the food industry.
At the business forum, the Ambassador of Azerbaijan to Switzerland Hanum Ibrahimova gave a detailed presentation on the business environment and investment opportunities existing in Azerbaijan, and encouraged the Swiss businessmen to invest in various economic sectors given the favourable business environment created in Azerbaijan. Following this presentation, a visit of business delegation from Western Switzerland to Azerbaijan in October this year was confirmed and 30 companies joining the visit were determined.
In his presentation, Ambassador Ibrahimova pointed to the high-level of Azerbaijani-Swiss political relations and the development of economic and trade cooperation. In this context, she especially highlighted the meeting of the presidents of the two countries within the framework of the Annual Meeting of the World Economic Forum (WEF) in Davos, adding that high-level political dialogue between Azerbaijan and Switzerland provides a favourable ground for progress in various areas of mutual cooperation. At the same time, Ambassador emphasized that during 2019 visit of President Ilham Aliyev of Azerbaijan to Davos, cooperation between our country and WEF has entered a new phase, as for the first time the Government of Azerbaijan has signed the cooperation agreement with the WEF’s Fourth Industrial Revolution Center. In addition, Ambassador noted that a large delegation led by the Minister of Economy of Switzerland visited Azerbaijan last year and during the visit, the opening of a factory built by the Swiss investments at the city of Sumgait took place. Moreover, the first visit of the Swiss Education Minister to Baku, which culminated in signing of a joint statement between the Ministries of Education was highlighted. Ambassador has also stressed the rise observed in tourist flow after inauguration this year of direct flights between the cities of Baku and Geneva, as well as the signing of a cooperation agreement between the travel agencies of the two countries. The audience was also informed about high-level political consultations between the Foreign Ministries of the two countries, organization of export and import missions from Azerbaijan to Switzerland, business forums and roundtables held in Switzerland during the year, as well as close contacts established with the Swiss Cantons. Ambassador Ibrahimova has also underlined Azerbaijan's ranking as one of the top 10 reformers worldwide by the World Bank's Doing Business Report 2019, highlighted regional projects realized under the leadership of President Ilham Aliyev and focused on business prospects for Swiss investors, works carried out to improve the transport infrastructure and develop transport corridors aimed at realization of the transit potential of the country, given its favorable geostrategic location. The information about the meeting of the Joint Economic Commission Switzerland-Azerbaijan held in Bern on June 28, as well as memoranda signed between Azerbaijani Agency for the Development of SMEs and the Swiss Association of Small and Medium Enterprises, and between AZPROMO and Thurgau Canton’s Chamber of Commerce and Industry was also brought to the attention of business circles.
Business Forum concluded with a Q&A session, where the audience’s numerous questions, such as regarding the level of digitization in the Azerbaijani economy, participation of our country in the “Belt and Road Initiative” were answered.