Mətbuat şərhi 10 oktyabr 2016
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İsveçrə parlamentində Azərbaycan üzrə dostluq qrupunun rəhbəri Filippo Lombardi ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İsveçrə Konfederasiyasına rəsmi səfəri çərçivəsində İsveçrə parlamentində Azərbaycan üzrə dostluq qrupunun rəhbəri Filippo Lombardi ilə görüşüb.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan və İsveçrə arasında əməkdaşlığın inkişafında parlamentlərarası dostluq qruplarının fəaliyyətinin mühüm rola malik olduğunu bildirdi.
2013-cü ildə Azərbaycana səfərini, Bakıda keçirilmiş Birinci Avropa oyunlarının açılış mərasimində iştirakını və bu ilin aprelində İsveçrəyə səfər edən Azərbaycan Milli Məclisinin üzvləri ilə görüşünü xatırladan Filippo Lombardi paralamentlərarası dostluq qruplarının ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın inkişafına öz töhfəsini verdiyini bildirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin mövcud vəziyyəti, habelə danışıqlar prosesi barədə həmsöhbətinə məlumat verdi.

Press release 10 October 2016
Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov met with President of the Group of Friendship with Azerbaijan Filippo Lombardi
On October 10, 2016 in the framework of his official visit to the Swiss Confederation Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Elmar Mammadyarov met with President of the Group of Friendship with Azerbaijan of the Swiss Federal Assembly Filippo Lombardi
Minister Elmar Mammadyarov underlined the important role of parliamentary friendship groups in fostering bilateral relations between Azerbaijan and Switzerland.
Filippo Lombardi recalled his visit to Azerbaijan in 2013, his attendance of the opening ceremony of the First European Games in Baku as well as his meeting with the delegation of Milli Majlis of Azerbaijan in Bern in March 2016 and stressed that parliamentary friendship groups make their significant contribution to strengthening of bilateral relations.
Minister Elmar Mammadyarov informed about the recent developments in the process of settlement of the conflict between Armenia and Azerbaijan.
Filippo Lombardi offered a dinner on behalf of the Swiss Parliament in honour of Minister Elmar Mammadyarov