Nazir Ceyhun Bayramovun İsveçrənin dövlət katibinin müavini, Federal Xarici İşlər Departamentinin Avrasiya Şöbəsinin rəhbəri Pier-İv Fuksla görüşünə dair mətbuat məlumatı
15 aprel 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İsveçrə Konfederasiyasının dövlət katibinin müavini, Federal Xarici İşlər Departamentinin Avrasiya şöbəsinin rəhbəri Pier-İv Fuksu qəbul edib.
Görüş zamanı, Azərbaycan ilə İsveçrə arasında ikitərəfli münasibətlərin cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.
Tərəflər siyasi dialoqun, iqtisadi-ticarət əlaqələrinin, enerji, nəqliyyat və digər qarşılıqlı maraq doğuran sahələrdə əməkdaşlıq məsələlərini, beynəlxalq təşkilatlar və platformalar çərçivəsində aparılan işləri, İsveçrənin ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrliyi üzrə planları nəzərdən keçiriblər.
Bununla yanaşı, regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri, o cümlədən post-münaqişə dövründə regionda mövcud vəziyyət, Azərbaycanın irəlilətdiyi sülh gündəliyi, həyata keçirdiyi bərpa və quruculuq işləri, eləcə də minasızlaşdırma fəaliyyəti müzakirə olunub.
Tərəflər həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Eyni gündə, Azərbaycan və İsveçrə Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti raundu keçirilib. Məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfdən nazir müavini Fariz Rzayev, İsveçrə tərəfindən isə dövlət katibinin müavini Pier-İv Fuks rəhbərlik edib.

Press release 16 April 2026
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov received the Deputy State Secretary of the Swiss Confederation and Head of the Eurasia Division of the Federal Department of Foreign Affairs, Pierre-Yves Fux.
On April 15, 2026, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the Deputy State Secretary of the Swiss Confederation and Head of the Eurasia Division of the Federal Department of Foreign Affairs, Pierre-Yves Fux.
During the meeting, the current state and prospects for the development of bilateral relations between Azerbaijan and Switzerland were discussed.
The parties reviewed issues of cooperation in political dialogue, economic and trade relations, energy, transport, and other areas of mutual interest, as well as ongoing work within international organizations and platforms, including Switzerland’s plans regarding its OSCE Chairpersonship.
In addition, regional and international security issues were addressed, including the current situation in the region in the post-conflict period, Azerbaijan’s peace agenda, reconstruction and rebuilding efforts, and demining activities.
The sides also exchanged views on other issues of mutual interest.
On the same day, the next round of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Switzerland was held. The consultations were led by Deputy Minister Fariz Rzayev on the Azerbaijani side and Deputy State Secretary Pierra-Yves Fux  on the Swiss side.