Lixtenşteyn Parlamentinin Sədri cənab Albert Frik Bakıda səfərdə olmuşdur
Lixtenşteyn Knyazlığı Parlamentinin Sədri cənab Albert Frik 2015-ci il iyunun 26-30-da Bakıda rəsmi səfərdə olmuşdur.
Səfər zamanı o, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilmiş, eləcə də özünün azərbaycanlı həmkarı, Milli Məclisin Sədri cənab Oqtay Əsədov və xarici işlər naziri cənab Elmar Məmmədyarov ilə görüşmüşdür. Görüşlərdə hər iki tərəf üçün maraq kəsb edən bir çox məsələlər, o cümlədən iki ölkə arasında əlaqələrin daha da gücləndirilməsi imkanları müzakirə edilmişdir.
Cənab Albert Frik həmçinin, 12-28 iyun tarixlərində Bakıda keçirilən ilk Avropa Oyunlarının bağlanış mərasimində də iştirak etmişdir.
Bu səfər iki ölkə arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasından sonra Lixtenşteyndən Azərbaycana edilən ən yüksək səviyyəli səfər idi.

President of the Parliament of Liechtenstein Mr. Albert Frick visited Baku
President of the Parliament (Landtag) of the Principality of Liechtenstein Mr. Albert Frick paid an official visit to Baku from 26 to 30 June 2015.
During the visit he was received by H.E. Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, and also met with his Azerbaijani counterpart, Mr. Ogtay Asadov, President of the Parliament (Milli Majlis) of the Republic of Azerbaijan and Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs. A wide range of issues of mutual interest, including strengthening of bilateral relations between the two states were discussed at the meetings.
Mr. Albert Frick also attended the closing ceremony of the First European Games which had been taking place in Baku from 12 to 28 June.
This was the highest level visit from Liechtenstein to Azerbaijan since the establishment of diplomatic relations between the two countries.