Şuşanın işğalından 24 il keçir
8 may 2016-cı il, Azərbaycanın Şuşa şəhərinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğalından 24 il keçir. Azərbaycanın bu cənnət guşəsi 1992-ci il mayın 8-də Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Dağlıq Qarabağda davam edən təcavüz nəticəsində işğal edilmişdir. Şuşa şəhəri uğrunda gedən döyüşlərdə 1860 azərbaycanlı yaralanıb, 480 nəfər həlak olub, 22 min nəfər öz yurdundan didərgin düşmüşdür. Əsir götürülmüş 68 soydaşımızın taleyi barədə isə bu günə qədər də heç bir məlumat yoxdur.
289 kvadrat kilometr ərazisi olan Şuşa şəhərində 1992-ci ildə 24900 nəfər əhali yaşayıb. Şuşanın işğalı zamanı yerli əhalidən 193 nəfər şəhid düşmüş, 102 nəfər isə əlil olmuşdur. İşğal nəticəsində Şuşadakı bir sıra tarixi-mədəniyyət abidələri düşmən tərəfindən talan edilmişdir. 5 minə yaxın eksponatı olan Şuşa Tarix Muzeyi, Dövlət Xalça Muzeyinin filialı və Xalq Tətbiqi Sənəti Muzeyi, Qarabağ Dövlət Tarix Muzeyi və bir sıra rəsm qalereyalarının bənzərsiz ekspozisiyaları Ermənistanın işğalçı qüvvələri tərəfindən talan olunmuş, müqəddəs məbəd və məscidlər təhqir edilmiş və dağıdılmış, kitabxanalar yandırılmış, misilsiz əlyazma nümunələri məhv edilmişdir. Bu siyahıya Xan mağarası, Qaxal mağarası, Şuşa qalası da olmaqla bütövlükdə 279 dini, tarixi və mədəni abidə daxildir. Ermənilər Şuşada 7 məktəbəqədər uşaq müəssisəsini, 22 ümumtəhsil məktəbini, mədəni-maarif, kənd təsərrüfatı texnikumlarını, 8 mədəniyyət evini, 14 klubu, 20 kitabxananı, 2 kinoteatrı, 3 muzeyi, Şərq musiqi alətləri fabrikini dağıtmışlar. Hazırda Şuşalılar Azərbaycanın 55 rayonu ərazisində məskunlaşmışlar.
22 ildən artıqdır ki, Azərbaycanın beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən tanınmış ərazisinin 20 faizi erməni işğalı altındadır və Ermənistan tərəfindən BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının 4 Qətnaməsinə, Avropa Şurası və Avropa Birliyinin qətnamələrinə məhəl qoyulmur. Azərbaycan tərəfinin Ermənistanın hərbi təcavüzünə son qoyması ilə bağlı çağırışlarına və beynəlxalq ictimaiyyətə müraciətlərinə baxmayaraq, Ermənistan tərəfi danışıqlar prosesindən yayınmağa və işğalı hər bəhanə ilə uzatmağa çalışır. Öz ərazilərinin Ermənistanın hərbi işğalından azad etmək üçün Azərbaycan tərəfi sülh danışıqlarına sadıqliyini bildirməklə yanaşı, hərbi təcavüzün nəticələrinin aradan qaldırılması üçün beynəlxalq hüquq çərçivəsində bütün imkanlardan istifadə edəcəkdir.

24 years passed since occupation of Shusha
On 8 May 2016, 24 years passed since the occupation of the Azerbaijani town of Shusha by the Armenian armed forces. Fighting over Shusha left 480 Azerbaijanis killed, 1860 wounded, and almost 22'000 displaced. There is still no news about the fate of 68 missing persons from Shusha.
The area of Shusha was 289 square kilometres and its population was nearly 24'900. A mass looting following town's occupation led to total sacking of Shusha History Museum, which once boasted of its nearly 5000 displays and exhibits, as well as the Shusha Branch of the State Carpet Museum, Public Applied Art Museum, Karabakh State History Museum and a number of picture galleries by the Armenian military. Furthermore, religious sites and mosques were desecrated and some were razed to ground, libraries were burnt and manuscripts destroyed. Among the destroyed 279 religious, historical and cultural monuments were such unique sites like Khan's Grotto, Gakhal Grotto, and Shusha Castle. Armenian armed forces further destroyed 7 infant schools, 22 secondary schools, a number of vocational schools, 8 cultural centres, 14 clubs, 20 libraries, 2 cinemas, and a factory of oriental music instruments. At present, people displaced from Shusha were scattered over in 55 districts of Azerbaijan.
It is more than 22 years that 20 percent of the internationally recognized territories of Azerbaijan is under occupation of Armenian which ignores 4 resolutions of the UN Security Council, as well as the resolutions of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe and the European Parliament. Armenia seeks to maintain the status quo, extend the occupation and undermine the peace talks in spite of numerous appeals from the international community and Azerbaijan's demands from Armenia to give up the military occupation. While being committed to the peaceful settlement of the conflict, which Azerbaijan stated on numerous occasions, she will use all means under the international law to end the Armenian military aggression.