26 may 2016-cı il tarixində Vintertur şəhərində İsveçrə-Azərbaycan biznes forumu keçirilmişdir
Cari ilin 26 may tarixində İsveçrənin Vintertur şəhərində “Sulzer” şirkətinin qərargahında  Azərbaycan Respublikasının İsveçrə Konfederasiyasındakı Səfirliyinin və İsveçrə-MDB Ticarət və Sənaye Palatasının birgə təşkilatçılığı ilə İsveçrə-Azərbaycan biznes forumu keçirilmişdir. "Şaxələndirilən iqtisadiyyatda ticarət və investisiya imkanları" mövzusuna həsr olunan tədbirdə Azərbaycanı iqtisadiyyat nazirinin müavini Niyazi Səfərovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil etmişdir.
Biznes-forumda Azərbaycan və İsveçrə tərəfdən rəsmi şəxslərlə yanaşı, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində fəaliyyət göstərən iş adamları iştirak etmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə səfir Əkrəm Zeynallı açmışdır. Öz çıxışında səfir Ə.Zeynallı Azərbaycan-İsveçrə əlaqələrinin yüksək səviyyədə olduğunu, uğurla inkişaf edən əməkdaşlığın genişləndirilməsində intensiv qarşılıqlı səfərlərin və keçirilən görüşlərin əhəmiyyətinii vurğulamışdır. Azərbaycan və İsveçrə arasında iqtisadi əlaqələrin müxtəlif sahələri əhatə etdiyini qeyd edən səfir bildirmişdir ki, ölkələrimiz arasında iqtisadi sahənin də əhatə olunduğu müvafiq qanunvericilik bazası formalaşdırılmış, qarşılıqlı investisiya qoyuluşları həyata keçirilir, əməkdaşlıq iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində uğurla davam etdirilir, iş adamları arasında əlaqələr genişlənir. Səfir Ə.Zeynallı bu tədbirin son iki il ərzində İsveçrədə keçirilən dördüncü biznes forum olduğunu qeyd etmişdir.
Tədbirdə Niyazi Səfərov Azərbaycan iqtisadiyyatı, son zamanlar ölkəmizdə sahibkarlıq, biznes və investisiya mühitinin yaxşılaşdırılması sahəsində aparılan islahatlar barədə geniş məlumat vermişdir. Nazir müavini Azərbaycan-İsveçrə əlaqələrinin uğurla inkişaf etdiyini, iki ölkə arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük potensialın olduğunu vurğulamışdır. Bildirilmişdir ki, Azərbaycanda 40-dan çox İsveçrə kapitallı şirkət fəaliyyət göstərir, son 10 ildə İsveçrə tərəfindən Azərbaycan iqtisadiyyatına 550 mln. ABŞ dolları həcmində investisiya yatırılmışdır. Niyazi Səfərov İsveçrəli iş adamlarını Azərbaycanda yaradılmış əlverişli biznes və investisiya mühitindən yararlanaraq müxtəlif sahələrə investisiya yatırmağa dəvət etmişdir.
İsveçrə Konfederasiyasının Azərbaycandakı səfiri Filip Ştalder Azərbaycanda mövcud olan əlverişli biznes mühitinə diqqət çəkmiş, İsveçrə şirkətlərini Azərbaycanda həyata keçirilən layihələrdə fəal iştiraka dəvət etmişdir.
Tədbirdə həmçinin Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) prezidentinin müşaviri Natiq Mədətov, Azərbaycan İnvestisiya Şirkətinin icraçı direktoru Rövşən Nəcəf, eləcə də “MG Consulting” şirkətinin nümayəndəsi Məhəmməd Quluzadə Azərbaycan iqtisadiyyatı və ölkədəki sərmayə mühiti barədə qonaqları məlumatlandırmışıar. Tədbir zamanı həmçinin Trüb Trading İnternational” SC və “HOLCIM-Azərbaycan” ASC-nin təcrübə hesabatlarına yer verilmişdir.
Məruzəçilərin çıxışları tədbir iştirakçılarının böyük marağına səbəb olmuş və sual-cavabla davam etdirilmişdir. Tədbir çərçivəsində iştirakçıların çoxsaylı sualları cavablandırılmışdır. Tədbirin sonunda tədbir iştirakçıları arasında qarşılıqlı müzakirələr (networking) keçirilmişdir

On 26 May 2016, the Azerbaijani-Swiss Business Forum was held in Winterthur
On 26 May 2016, the Azerbaijani-Swiss Business Forum was held in the headquarters of Sulzer Management Ltd. in Winterthur, co-organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan and Joint Chamber of Commerce Switzerland-CIS. A delegation led by Vice-Minister of Economy Niyazi Safarov represented Azerbaijan at the event, which was entitled “Azerbaijan-Switzerland Business Forum: Trade & Investment Opportunities in a Diversifying Economy”.
Azerbaijani and Swiss officials and business people representing various sectors of economy attended the event.
Ambassador of Azerbaijan Akram Zeynalli delivered a welcoming speech. He emphasized a high level of bilateral relations between Azerbaijan and Switzerland as well as the role of intensive bilateral visits and meetings in broadening of cooperation between these two countries. He further stated that Azerbaijani-Swiss economic cooperation cover various domains and are based on solid legal framework, that the countries provide mutual investments, contacts between the businesses develop. According to the Ambassador, it was the fourth such business forum in the last two years.
In his presentation Vice-Minister Niyazi Safarov spoke about Azerbaijani economy, recent reforms aimed at improving entrepreneurship, business and investment environment. He underlined the development of Azerbaijani-Swiss relations and untapped potential for further deepening bilateral economic cooperation. According to the Vice-Minister, there were 40 companies with Swiss capital active in Azerbaijan. In the recent decade, 550 million USD of Swiss capital was invested in the Azerbaijani economy. Niyazi Safarov invited the Swiss businesses to invest in Azerbaijan taking advantage of favourable business and investment environment established in the country.
Swiss Ambassador to Azerbaijan Philipp Stalder pointed out the favourable business environment in Azerbaijan and encouraged the Swiss companies to be active in taking share in the projects carried out in Azerbaijan.
Further, Counsellor to the President of Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) Natig Madatov, Executive Director of Azerbaijan Investment Company Rovshan Najaf, representative of MG Consulting Mahammad Guluzada informed the participants about the Azerbaijani economy and investment environment in the country. Representatives of Trüb Trading International AG and Holcim-Azerbaijan AG shared their experience of doing business in Azerbaijan.
The speakers’ presentations stirred up a huge interest among the participants and were followed by a Q & A session, which ended up with a networking reception.