Azərbaycanda səfərdə olan İsveçrə Yəhudi icmasının nümayəndələri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən qəbul ediliblər
2016-cı il sentyabrın 5-də Prezident İlham Əliyev Azərbaycanda səfərdə olan İsveçrə Yəhudi İcmaları Federasiyasının prezidenti Herbert Vinterin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüş zamanı qonaqların ölkəmizi daha da yaxından tanımaları üçün səfərin yaxşı imkan yaradacağına əminliyini bildirən Prezident İlham Əliyev əsrlər boyu müxtəlif dinlərin və etnik qrupların nümayəndələrinin sülh və dostluq şəraitində yaşamalarını Azərbaycanın ən böyük sərvətlərindən biri kimi dəyərləndirdi və ölkəmizdəki yəhudi icmasının da cəmiyyətimizin fəal hissəsi olduğunu dedi. Prezident İlham Əliyev ölkəmizdə multikulturalizm, sülh və dini tolerantlıq dəyərlərinin təbliğ olunduğunu vurğulayaraq bu ilin Azərbaycanda “Multikulturalizm ili” elan edildiyini bildirdi. Dünya ölkələrinin əksəriyyətinin çoxmillətli olduğunu deyən Prezident İlham Əliyev hər bir ölkənin daxilində əmin-amanlığın mövcudluğunun əhəmiyyətini də qeyd etdi. Dövlətimizin başçısı bu baxımdan Azərbaycanın yaxşı nümunə kimi göstərilə bilən ölkələrdən biri olduğunu dedi. Yəhudi icmasının Azərbaycanda böyük tarixə malik olduğunu, öz kimliklərini və ənənələrini qoruyub saxladıqlarını deyən Prezident İlham Əliyev bu icmanın ölkəmizin inkişafına töhfə verdiyini məmnunluqla qeyd etdi.
İsveçrə Yəhudi İcmaları Federasiyasının prezidenti Herbert Vinter Azərbaycanda Prezident İlham Əliyevlə keçirdikləri görüşün ölkəmizə səfərlərinin ən yaddaqalan hissəsi olacağına əminliyini ifadə etdi. Qonaq bildirdi ki, səfər zamanı əsas məqsəd müxtəlif mədəniyyətlərarası, etnik və dini qruplararası dinc yanaşı yaşama məsələləri ilə yaxından tanış olmaqdır. Herbert Vinter Azərbaycanın multikulturalizm məsələlərinə böyük önəm verən çox az sayda ölkələrdən biri olduğunu dedi. O, Azərbaycanda müxtəlif dini icmaların üzvləri ilə keçirəcəkləri görüşlərin önəmini qeyd etdi. Herbert Vinter İsveçrədən - Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin əsasının qoyulduğu ölkədən gəldiklərini vurğulayaraq sülh və əmin-amanlıq prinsiplərinin böyük maraq doğurduğunu dedi.
Azərbaycanı iqtisadi baxımdan böyük uğurlar qazanmış gözəl ölkə olaraq səciyyələndirən Herbert Vinter İsveçrənin Azərbaycan ilə ikitərəfli münasibətlərinə toxunaraq bu əlaqələrin inkişafından çox məmnun olduqlarını bildirdi.

On 5 September 2016, the delegation led by Mr. Herbert Winter, President of the Federation of Jewish Communities of Switzerland, while in a visit to Azerbaijan, was received by Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan.
Expressing his confidence that the visit would enable the delegation to get better acquainted with the country President Ilham Aliyev characterized centuries-long peaceful and friendly co-existence of different religious and ethnic groups as the most valued asset of Azerbaijan, where the Jewish community also plays an active part in the society. President Ilham Aliyev underlined that such values as multiculturalism, peace and religious tolerance are promoted in Azerbaijan, which declared year 2016 as a Year of Multiculturalism. The President emphasized the importance of internal stability in all countries in a world where almost all countries are multiethnic. In this regard, according to the Azerbaijani President, Azerbaijan is one of the best examples. President Ilham Aliyev noted that the Jewish community in Azerbaijan has a long history, safeguarding their identity and traditions, and contributing to the development of Azerbaijan.
President of the Federation of Jewish Communities of Switzerland Mr. Herbert Winter expressed his certitude that the meeting with the Azerbaijani President would be most memorable part of their visit to Azerbaijan. He said that they pursued the objective of getting knowledge on peaceful co-existence of different cultural, religious and ethnic groups in Azerbaijan. Mr. Winter stressed that Azerbaijan is one of the rare countries, which attach great importance to issues of multiculturalism.  He underlined the importance of their forthcoming meetings with representatives of various religious communities in Azerbaijan. Herbert Winter reminded that they come from a country where the International Committee of the Red Cross was established, and as such they pay due attention to the issues of peace and stability.
While characterizing Azerbaijan as a beautiful country, which made an impressive economic progress, Herbert Winter expressed his satisfaction with the development of bilateral relations between Switzerland and Azerbaijan.