Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Lixtenşteyn Knyazlığının xarici işlər, təhsil və mədəniyyət naziri xanım Aurelia Frik ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Lixtenşteyn Knyazlığına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin xarici işlər, təhsil və mədəniyyət naziri xanım Aurelia Frik ilə görüşüb.
Aurelia Frik nazir Elmar Məmmədyarovun Lixtenşteynə ilk rəsmi səfərinin ölkələrimiz arasında siyasi dialoqun inkişafına və ikitərəfli münasibətlərin dərinləşməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın Lixtenşteynlə münasibətlərin genişləndirilməsində maraqlı olduğunu qeyd edərək, ölkələrimiz arasında iqtisadi, humanitar və mədəni əlaqələrin inkişafı üçün əlverişli imkanların mövcud olduğunu bildirdi. Bu xüsusda, Lixtenşteyndə Azərbaycan mədəniyyət günlərinin keçirilməsi, ölkəmizin turizm potensialının bu ölkədə təşviq edilməsi ilə bağlı razılıq əldə olundu.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanda aparılan köklü iqtisadi islahatlara dair məlumat verərək, Lixtenşteyn şirkətlərini Azərbaycanda daha fəal olmağa və ölkəmizdə xarici sərmayə üçün yaradılmış cəlbedici imkanlardan faydalanmağa çağırdı.
O, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə dair son vəziyyətlə bağlı həmkarına ətraflı məlumat verdi və münaqişənin həlli ilə bağlı Azərbaycanın ədalətli mövqeyini diqqətə çatdırdı.
Nazirlər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq və ikitərəfli müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi kimi məsələləri də müzakirə etdilər və beynəlxalq və regional mövzular ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.
Görüş əsnasında Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikasının İsveçrə və Avropa İttifaqı ilə viza sadələşdirilməsi sazişi imzalamasına dair notanı həmkarına təqdim etdi. Aurelia Frik öz növbəsində Avropa İttifaqı ilə viza sadələşdirilməsi və readmissiya haqqında imzalanmış sazişin müddəalarının Lixtenşeyn tərəfindən Azərbaycan vətəndaşlarına münasibətdə tətbiq ediləcəyini ehtiva edən notanı təqdim etdi.

Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov met with Minister Foreign Affairs, Education and Culture of Liechtenstein Aurelia Frick
On October 11, 2016 in the framework of his official visit to the Principality of Liechtenstein Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Elmar Mammadyarov met with Minister Foreign Affairs, Education and Culture of Liechtenstein Aurelia Frick.
Aurelia Frick expressed his certitude that the first official visit of Minister Elmar Mammadyarov to Liechtenstein would contribute to the development of political dialogue and strengthening of bilateral relations between the two countries.
Minister Elmar Mammadyarov stressed that Azerbaijan is interested in strengthening of relations with Liechtenstein and there is potential for the development of economic, humanitarian and cultural contacts. Thus, it was agreed that there would be organised culture days and promotion of tourism potential of Azerbaijan in Liechtenstein.
The Minister informed about the substantial economic reforms being carried out in Azerbaijan and invited companies of Liechtenstein to be active and benefit from the attractive opportunities to invest in the economy of Azerbaijan.
Minister Elmar Mammadyarov informed Aurelia Frick about the recent developments in the process of settlement of Armenia-Azerbaijan conflict and briefed her on the position of Azerbaijan.
The two Ministers also discussed issues of cooperation within the framework of international organisations and extension of bilateral legal framework and exchanged views on a number of global and regional developments.
Minister Elmar Mammadyarov presented to his colleague a verbal note concerning the signature of visa facilitation agreement between Azerbaijan and Switzerland and asked to take note of this fact. In turn, Minister Aurelia Frick presented a verbal note stating that Liechtenstein will apply the same provisions of the EU-Azerbaijan visa facilitation agreement towards the Azerbaijani citizens.