2016-cı il oktyabrın 19-da Bern Universitetində İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin “Çıraqov və digərləri Ermənistana qarşı” işi üzrə elmi konfrans keçirilmişdir.
Professor Deniz Brül-Mozerin moderatorluğu ilə keçirilmiş konfransda Boxum Sülh və Hərbi Münaqişə üzrə Beynəlxalq Hüquq İnstitutunun professoru Hans-Yoahim Hayntse , İstanbul Koç Universitetinin Qlobal Ümumi Hüquq Mərkəzindən Dr. Valentina Azarova, İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsində sözügedən iş üzrə üçüncü tərəf qismində Azərbaycanın maraqlarını təmsil edən Avstriyanın “Lansky, Ganzger und Partner” hüquq şirkətinin rəhbəri Dr. Qabriel Lanski, İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsi yanında Azərbaycan hökumətinin səlahiyyətli nümayəndəsi Çingiz Əsgərov və “Mergen Consulting” şirkətinin rəhbəri Rəhmi Doğan məruzə ilə çıxış etmişlər.
Məruzəçilər ilk öncə Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi və hüquqi aspektlərinə diqqəti cəlb etmiş, Dağlıq Qarabağda yaşayan ermənilərin öz müqəddəratlarını nə üçün məhz Azərbaycan daxilində təyin etməli olduqlarını əsaslandırmış, daha sonra konkret məhkəmə işi ilə bağlı Azərbaycan və Ermənistan tərəfinin təqdim etdiyi dəlil və faktları və onlara Məhkəmənin verdiyi qiyməti və nəhayət, bununla bağlı çıxardığı qərarı təhlil etmişlər. Bir daha vurğulanmışdır ki, Məhkəmə təcavüz aktını bilavasitə dəyərləndirmək niyyətində olmasa da, münaqişənin tərəfi kimi ən başlanğıcdan məhz Ermənistanın olduğunu öz qənaətləri ilə təsbit etmişdir. Bundan irəli gələrək, məruzəçilər Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsində məhz hərbi işğal faktının baş verdiyini, Azərbaycan torpaqlarının Ermənistan tərəfindən işğal olunduğunu təsdiq etmişlər.
İsveçrənin elmi və siyasi dairələrinin, o cümlədən federal hakimiyyət qurumlarının, Berndə akkreditə olunmuş səfirliklərin nümayəndələrinin, eləcə də İsveçrə universitetlərinin tələbələrinin qatıldığı konfrans interaktiv şəkildə davam etmişdir.

On 19 October 2016, an academic conference was held in the University of Bern on the judgement of the European Court of Human Rights on the case of Chiragov and others v. Armenia.
The conference was moderated by Prof. Denise Brühl-Moser, and presentations were made by Prof. Hans-Joachim Heintze from the Institute for International Law of Peace and Armed Conflict (Bochum, Germany), Dr. Valentina Azarova, Postdoctoral Fellow, Centre for Global Public Law (CGPL), Koç University (Istanbul, Turkey), Dr. Gabriel Lansky, Partner at Lansky, Ganzger und Partner Law Firm, which represented Azerbaijan as a third party to the case, Mr. Çingiz Əsgərov, Agent of the Government of Azerbaijan before the European Court of Human Rights, and Mr. Rahmi Dogan, Chairman & Managing Director in Mergen Consulting.
The speakers first talked about the historical and legal background of the conflict between Armenia and Azerbaijan. It was substantiated why the Armenian community of Nagorno-Karabakh could only use their right for internal self-determination within the Republic of Azerbaijan. Further insight was given on the case of Chiragov and others v. Armenia, as well as the arguments provided by both Armenia as the respondent state and Azerbaijan as a third party. Although the Court didn’t have intention to define the act of aggression in this case, nevertheless it clearly stated in its judgement that Armenia was a party to conflict from the very outset and holds effective control of the occupied territories. Thus, the speaker affirmed the fact of occupation of the Azerbaijani territories by neighboring Armenia.
Being held in an interactive way, the conference was attended by the Swiss political and academic circles, university students and diplomatic corps accredited in Bern.