Azərbaycan və İsveçrə xarici işlər nazirləri arasında təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib
Azərbaycan Respublikası ilə İsveçrə Konfederasiyası arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə hər iki ölkənin xarici işlər nazirləri arasında təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İsveçrəli həmkarına ünvanlandığı məktubda iki ölkə arasında əməkdaşlıq üçün geniş potensialın olduğu və müxtəlif sahələri əhatə edən tərəfdaşlığın inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb. O, tərəflər arasında dinamik siyasi dialoqun və parlamentlərarası əlaqələrin əhəmiyyətini vurğulayıb. İsveçrənin 70-dən artıq şirkətinin Azərbaycanda, SOCAR-ın isə bu ölkədəki uğurlu fəaliyyətinə toxunan E.Məmmədyarov, ölkəmizdəki nəqliyyat və dəmir yolu layihələrinə İsveçrə şirkətlərinin cəlb olunmasının ikitərəfli münasibətlərə töhfə verdiyini, eləcə də bu ölkə üçün regional perspektivdə Uzaq Şərqdən Şimali Avropaya qədər böyük coğrafiyada geniş imkanlar açdığını qeyd edib. E.Məmmədyarov təhsil, mədəniyyət, kənd təsərrüfatı, turizm və digər sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafını vurğulayıb.
İsveçrə Federal Xarici İşlər Departamentinin rəhbəri Didye Burhalter Elmar Məmmədyarova göndərdiyi məktubda Azərbaycan və İsveçrə arasında yüksək səviyyəli münasibətləri və son 25 il ərzində bir çox sahələrdə inkişaf edən əməkdaşlığı qeyd edib. O, Azərbaycanın Avropa ilə Mərkəzi Asiya arasında təkcə coğrafi baxımdan deyil, həmçinin iqtisadi və mədəni baxımdan körpü rolunu oynadığını qeyd edib. İsveçrəli nazir mövcud tərəfdaşlığın ölkələrimiz arasında güclü bağları əks etdirdiyini və bu əlaqələrin gələcəkdə daha da inkişaf edəcəyinə əminlik ifadə edib. Didye Burhalter sonda dostluq ruhundan çıxış edərək Azərbaycan xalqına xoş arzularını çatdırdığını bildirib.

Foreign Ministers of Azerbaijan and the Swiss Confederation have had an exchange of congratulatory letters
Foreign Ministers of the Republic of Azerbaijan and the Swiss Confederation have had an exchange of congratulatory letters on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
In the letter addressed by Foreign Minister Elmar Mammadyarov to his Swiss counterpart it is mentioned that there is a huge potential for the cooperation and partnership has vastly grown to encompass many areas between the two countries.
He emphasized the importance of dynamic political dialogue and inter-parliamentary ties. Touching upon the successful activity of more than 70 Swiss companies in Azerbaijan and SOCAR’s operation Switzerland, Elmar Mammadyarov stressed that the engagement of the Swiss companies in the transportation and railway projects in Azerbaijan not only benefit our bilateral relations, but also open vast regional perspectives for the Swiss businesses in a large geographical area from Far East to North Europe. He also stressed the development of cooperation in the education, culture, agriculture and tourism sectors.
In his letter the Head of the Federal Department of Foreign Affairs Didier Burkhalter underlined the excellent relations between Azerbaijan and Switzerland and the manifold areas of cooperation which we have developed over the past 25 years. Adding that: “Azerbaijan is a bridge between Europe and Central Asia, not only geographically, but also economically and culturally”. Didier Burkhalter stressed that the current partnership reflects the strong ties between our countries and expressed his confidence in further development of these relations. In the spirit of friendship he wished the people of Azerbaijan all the best.