22 fevral tarixində Bern şəhərinin Bellevue Palace mehmansanasında Xocalı soyqırımı qurbanlarının anım mərasimi keçirilmişdir.
Dialoq və Əməkdaşlıq uğrunda İslam Konfransı Gənclər Forumunun Mədəniyyətlərarası Dialoq üzrə Baş Koordinatoru, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Xocalıya Ədalət” beynəlxalq məlumatlandırma kampaniyası çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının İsveçrə Konfederasiyasındakı Səfirliyi və Avropa Azərbaycan Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə 22 fevral tarixində Bern şəhərinin Bellevue Palace mehmansanasında Xocalı soyqırımı qurbanlarının anım mərasimi keçirilmişdir.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan səfir Əkrəm Zeynallı Xocalı soyqırımı haqqında qonaqlara geniş məlumat verərək, bu faciəni Azərbaycan xalqının qan yaddaşında ən ağrılı səhifələrdən biri kimi xarakterizə etmişdir. Heydər Əliyev Fondunun vits-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə keçirilən “Xocalıya ədalət” kampaniyası barədə ətraflı məlumat verən səfir, Xocalı soyqırımının Bosniya və Herseqovina, Çexiya Respublikası, Cibuti, Honduras, İordaniya,Kolumbiya,Meksika, Qvatemala, Panama, Pakistan, Peru, Rumıniya, Sudan parlamentləri, ABŞ-ın 14-də çox ştatı, həmçinin 57 islam ölkəsinin üzv olduğu İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı tərəfindən tanındığını bildirmişdir.
Səfir Xocalı faciəsi ilə bağlı tədbirin İsveçrə auditoriyasını tam məlumatlandırmağa istiqamətləndirildiyini bildirərək, yaxın gələcəkdə İsveçrə parlamentinin bu faciəyə hüquqi qiymət verəcəyinə ümidvar olduğunu bəyan etmişdir.
Növbəti çıxışçı, Avropa Azərbaycan Cəmiyyətinin nümayəndəsi Eliza Piter Xocalı soyqırımı barədə məlumat verilməsinin əsas məqsədinin intiqam hissi deyil, ədalətin bərpasının təmin olunması olduğunu, bu faciədən sağ qalanların ailələri üçün bunun bir təskinlik olacağını bildirmişdir.
Daha sonra səhnəyə çıxan fransız bəstəkar Pyer Tilua bu faciəyə biganə qalmağın mümkün olmadığını, hadisənin qurbanlarının xatirəsi qarşısında öz insanlıq borcunu yerinə yetirərək “Xocalı 613” musiqi əsərini bəstələdiyini bildirmişdir.
Sonda isə “Xocalı 613” əsəri tamaşaçılara təqdim edilmiş, o cümlədən Azərbaycan və qərb bəstəkarlarının əsərləri ifa edilmişdir.
Tədbirdə İsveçrənin müxtəlif dövlət qurumlarının təmsilçiləri, diplomatik korpusun üzvləri, yerli ictimaiyyətin nümayəndələri, Azərbaycan və türk diasporu iştirak etmişlər.

Ceremony of commemoration of the victims of Khojaly massacre was organized In Bern
Ceremony of commemoration of the victims of Khojaly massacre was organized by the Embassy of Azerbaijan to Switzerland in close cooperation with the European Azerbaijan Society on 22 February in Hotel Bellevue Palace in Bern in the framework of Justice for Khojaly campaign launched by Mrs. Leyla Aliyeva, Vice President of Heydar Aliyev Foundation and General Coordinator of the Islamic Conference Youth Forum for Dialogue and Cooperation.
In his opening speech Ambassador Akram Zeynalli informed the audience about the Khojaly massacre, which he characterized as the most painful tragedy in the recent history of the Azerbaijani people. Further talking about Justice for Khojaly campaign the Ambassador told that the parliaments of Bosnia and Herzegovina, Colombia, the Czech Republic, Guatemala, Honduras, Jordan, Mexico, Pakistan, Panama, Peru, Romania, Sudan, and Djibouti, as well as the 16 states in the USA, and the Organization of Islamic Cooperation representing 57 countries recognized the Khojaly genocide.
He said that this commemoration event aims at raising awareness among the Swiss people and expressed his belief that the Swiss Parliament will recognize this massacre as a war crime.
In her speech, representative of the European Azerbaijan Society Eliza Pieter, told the audience that this awareness raising campaign is not driven by vengeance, but rather longing for justice, which will be relief for the surviving families of the victims of this tragedy.
The final speaker, French composer Pierre Thilloy said that it was impossible for him to turn a blind eye to this human tragedy, which made him feel his human duty before the victims of the massacre by composing his piece of music entitled Khojaly 613.
Then followed the performance of Khojaly 613 piece along with the works of several Azerbaijani and Western composers.
The event was attended by the representatives of Swiss public institutions, diplomatic corps accredited in Bern, local community as well as members of the Azerbaijani and Turkish diaspora.