XİN-in Mətbuat xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyevin açıqlaması
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi tərəfindən məlumat verildiyi kimi fevralın 24-dən 25-ə keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələri bütün cəbhə boyu irimiqyaslı təxribatlar törətmək məqsədilə mövqelərimizə soxulmağa, Xocavənd-Füzuli istiqamətində əlverişli mövqeləri ələ keçirməyə cəhd göstərib.
Cəbhədə vəziyyətin gərginləşdirilməsi və hərbi təxribatların törədilməsi Ermənistanın 20 fevral tarixində Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində keçirdiyi qanunsuz “referendum” kimi siyasi təxribatlarının davamıdır. Ermənistanın siyasi və hərbi təxribatları vəziyyəti qəsdən gərginləşdirərək münaqişənin substantiv danışıqlar yolu ilə həllinə imkan verməmək, Xocalı soyqrımının 25 illiyi ərəfəsində beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini Ermənistanın bu soyqırıma görə daşıdığı məsuliyyətdən yayındırmaq və Ermənistanda keçiriləcək parlament seçkiləri ərəfəsi Ermənistanın hakim rejiminin itirilmiş sosial bazasını və mövqeyini gücləndirmək məqsədi daşıyır.
Azərbaycan tərəfi dəfələrlə bəyan edib ki, Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində mövcudluğu gərginliyin yaranmasının əsas səbəbidir. Keçən ilin aprel ayında baş vermiş hadisələr bir daha sübut etdi. Beynəlxalq ictimaiyyət və ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri dövlət başçıları səviyyəsində mövcud status-kvonun qəbuledilməz və qeyri-davamlı və onun dəyişdirilməli olduğunu dəfələrlə bəyan ediblər.
Vəziyyətin gərginləşməsinin qarşısını almaq, status-kvonu dəyişmək və regionda davamlı sülhü təmin etmək üçün BMT Təhlükəsizlik Şurasının məlum qətnamələrinə uyğun olaraq Ermənistan qoşunları Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən tam və qeyd şərtsiz çıxarılmalıdır.
Cəbhədə vəziyyətin gərginləşməsinin səbəbkarı Ermənistandır və buna görə bütün məsuliyyət Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşür.

Statement by Hikmat Hajiev,Spokesperson, Head of Press Service of the Ministry of Foreign Affairs
As stated by the Ministry of Defence of the Republic of Azerbaijan on February 25 at midnight, the armed forces of Armenia made an attempt to penetrate into the positions of the armed forces of Azerbaijan with the aim of conducting large-scale provocation on the frontline and trying to seize advantageous positions in Khojavand-Fizuli direction of the front.
The escalation of the situation in the front and perpetration of military provocations are continuation of Armenia’s political provocations as holding of illegal “referendum” in the occupied territories of Azerbaijan on February 20, 2017. The political and military provocations of Armenia are aimed at deliberate escalation of the situation and undermining the efforts for solution of conflict via the substantive talks, diverting the attention of the international community in the eve of Khojaly genocide from the responsibilities borne by Armenia for Khojaly and strengthening already lost social support base and position of Armenia’s ruling regime in forthcoming parliamentary elections in Armenia.
Azerbaijani side has repeatedly emphasized that the illegal presence of armed forces of Armenia in the occupied territories of Azerbaijan remains the prime reason for the escalation of the situation. The events occurred in April last year proved it over again. The international community and particularly the OSCE Minsk Group Co-Chairs at the Heads of State level on many occasions stated that the status quo is unacceptable and unsustainable and it must be changed.
With a view of preventing the escalation of situation and changing the status of quo of occupation and ensuring sustainable peace in the region, full and unconditional withdrawal of the armed forces of Armenia from all occupied territories of Azerbaijan has to be provided based on the relevant resolutions of the United Nations Security Council.
Instigator of the escalation of situation in the front is Armenia and thereby, all responsibility falls on political-military leadership of Armenia.