İsveçrənin Bern şəhərində "Əli və Nino" filminin premyerası keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İsveçrə Konfederasiyasındakı Səfirliyinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə 15 mart 2017-ci il tarixində iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi çərçivəsində Bernin Bellevue Palace mehmanxanasında Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın prodyüseri olduğu “Əli və Nino” filminin İsveçrədə premyerası keçirilmişdir.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan səfir Əkrəm Zeynallı əslən azərbaycanlı olan və Azərbaycan Demokratik Respublikasının bolşevik işğalından sonra Avropaya mühacir edən yazıçı Qurban Səidin 1937-ci ildə Avstriyada alman dilində nəşr edilən və 30-dan artıq xarici dilə tərcümə edilən eyni adlı əsərinin mövzusu üzrə çəkilən bu filmin o dövrün reallıqlarını, o cümlədən Cənubi Qafqaz xalqlarının mədəniyyəti, adət-ənənələri və milli xüsusiyyətlərini əks etdirmək baxımından çox əhəmiyyətli olduğunu vurğulamışdır. Səfir Əkrəm Zeynallı bu filmin Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü və prodyüserliyi, Oskar mükafatı laureatı Asif Kapadiyanın rejissorluğu ilə çəkildiyini qeyd etmiş, onun ADR-in yaranmasından süqutunadək baş verən əsas hadisələri də obyektiv şəkildə göstərdiyini bildirmişdir. Daha sonra qonaqlar filmi seyr etməyə dəvət olunmuşlar.
Filmin nümayişindən sonra Azərbaycan Respublikasının İsveçrə Konfederasiyasındakı Səfirliyi adından qonaqlara rəsmi ziyafət verilmişdir. Ziyafət çərçivəsində Novruz bayramı ərəfəsi adət ənənələrinə uyğun olaraq, Novruz süfrəsi, o cümlədən Azərbaycanın mədəniyyətinin xüsusiyyətlərini əks etdirən guşə iştirakçılara təqdim edilmişdir.
İsveçrənin dövlət və hökumət nümayəndələrinin, deputatların, diplomatik korpusun üzvlərinin və şirkət nümayəndələrinin, o cümlədən diaspora üzvlərinin iştirak etdiyi bu mədəniyyət tədbiri qonaqlar tərəfindən geniş maraqla qarşılanmışdır.

The premier projection in Switzerland of the movie “Ali and Nino”
On the occasion of the 25th Anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Swiss Confederation, the Embassy of Azerbaijan to Switzerland organized on 15 March 2017 at Bellevue Palace Hotel in Bern the premier projection in Switzerland of the movie “Ali and Nino”.
In his introductory speech Ambassador Akram Zeynalli informed the audience about Kurban Said, the author of the novel “Ali and Nino”, who was born in Azerbaijan, but had to leave the country for Europe in the aftermath of the Bolshevik occupation. His novel was first published in 1937 in Austria in the German language, was later translated into more than 30 languages, and became a bestseller in many countries. According to the Ambassador, the movie, which is based on this very novel, is very significant as it shows the realities of that period as well as the culture, traditions and national features of the South Caucasian peoples. The movie, which is produced by the Vice-President of Heydar Aliyev Foundation Mrs. Leyla Aliyeva and directed by Oscar-winner Asif Kapadia, relates the story of the rise and fall of the Azerbaijan Democratic Republic.
After the projection of the movie, the audience was offered a reception by the Embassy of Azerbaijan. At the reception, the guests had the chance to observe a special stand dedicated to Novruz and to taste various Novruz specialities.
This culture event was attended with huge interest by the audience, which comprised the representatives of the Swiss public and private agencies, Parliament, diplomatic corps as well as the members of the Azerbaijani community.