Bern şəhərində “Multikulturalizm və mədəniyyətlərarası dialoq: İsveçrə və Azərbaycan modelləri” adlı konfrans keçirilmişdir.
2017-ci ilin 28 mart tarixində Bern şəhərindəki İsveçrə Dinlər Evində Azərbaycan Respublikasının İsveçrə Konfederasiyasındakı Səfirliyinin təşəbbüsü və “Dinlər Evi-Mədəniyyətlərin dialoqu” təsisatının birgə təşkilatçılığı ilə “Multikulturalizm və mədəniyyətlərarası dialoq: İsveçrə və Azərbaycan modelləri” adlı konfrans keçirilmişdir. Konfransda Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla iş üzrə Dövlət Komitəsinin birinci müavini Səyyad Salahlının rəhbərlik etdiyi geniş nümayəndə heyəti iştirak etmişdir.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan səfir Əkrəm Zeynallı Azərbaycanın əsrlər boyu müxtəlif dinlərin və mədəniyyətlərin qovuşduğu bir məkan olduğunu və milli-mədəni rəngarənglik mühitinin formalaşdığı, ayrı-ayrı millətlərin və konfessiyaların nümayəndələrinin sülh, əmin-amanlıq, qarşılıqlı anlaşma və dialoq şəraitində yaşadığı diyar kimi tanındığını bildirmişdir. Ölkəmizdə multikulturalizmin artıq alternativi olmayan həyat tərzinə çevrildiyini qeyd edən səfir Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq sərəncamları ilə 2016-cı ilin ölkəmizdə multikulturalizm ili, 2017-ci ilin isə islam həmrəyliyi ili kimi qeyd olunduğunu diqqətə çatdırmışdır. Qonaqlara Azərbaycanda multikulturalizm və dinlərarası dialoq mühiti barəsində ümumi məlumat verın səfir bu tədbirin ərsəyə gəlməsində göstərdiyi dəstəyə görə İsveçrənin “Dinlər Evi – Mədəniyyətlərin Dialoqu” təşkilatına və Azərbaycanın müxtəlif qurumlarını təmsil edən nümayəndə heyətinin üzvlərinə təşəkkürünü bildirmişdir.
Qonaqlara Azərbaycan dövlətinin müxtəlif dini icmalara münasibətdə həyata keçiridiyi siyasət barədə ətraflı məlumat verən Dini Qurumlarla iş üzrə Dövlət Komitəsinin birinci müavini Səyyad Salahlı, bu istiqamətdə tarixən formalaşan milli-mənəvi dəyərlərdən söz açmış, müxtəlif dini icmaların birgəyaşayış nümunəsindən danışmışdır.
Daha sonra çıxış edən “Dinlər Evi-Mədəniyyətlərin dialoqu” təşkilatının rəhbəri xanım Gerda Hauk İsveçrədə multikulturalizm və dinlərarası münasibətlərə nəzər salmış, bu istiqamətdə mövcud olan qanunvericilik aktlarını qeyd edərək bir sıra çatışmazlıqların olduğunu vurğulamışdır. O, İsveçrədə dövlət-din münasibətlərinin tənzimlənməsində Kantonların və Konfederasiyanın özünəməxsus rol oynadığını qeyd edərək, bəzi Kantonlarda bir sıra fərqliliklərin olduğunu bildirmişdir.
Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin analitik şöbəsinin müdiri Rəşad İlyasov öz çıxışında Mərkəzin yarandığı tarixdən etibarən gördüyü işlərdən və uğurlu təcrübələrindən, o cümlədən İsveçrənin Friburq Universitetinin timsalında dünyanın 15 ölkəsində “Azərbaycan multikulturalizmi” mövzusunda dərslərin keçirilməsindən danışmışdır.
Növbəti çıxışçı, Dağ Yəhudiləri icmasının rəhbəri Milix Yevdayev Azərbaycanda yəhudi icmasının tarixən formalaşması və hazırkı həyat tərzindən, dövlət tərəfindən onlara yaradılmış şəraitdən bəhs etmişdir.
Daha sonra Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin aparat rəhbəri Simran Həsənov çıxış edərək əhalisinin 95 faizini müsəlmanların təşkil etdiyi Azərbaycanda müxtəlif dini konfessiyaların üzvləri arasında formalaşan qarşılıqlı hörmət və birgəyaşayış modelinin qorunması istiqamətində müsəlman icmasının fəaliyyətindən danışmışdır.
Sonda Bolqarıstanın İsveçrədəki səfiri xanım Meqlena Pluqçiyeva-Aleksandrova söz götürərək, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti qismində Bolqarıstanın Veliko Tarnovo şəhərində “Trapezitsa” Memarlıq Muzeyi Qoruğunun bərpasını dəstəklədiyini qeyd etmiş, bu addımın Bolqar xalqı tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini vurğulayaraq, Mehriban Əliyevaya dərin təşəkkürünü bildirmişdir.
Konfransda həmçinin “Azərbaycan- tolerantlıq məkanı” adlı sənədli film nümayiş etdirilmiş və iştirakçılar tərəfindən rəğbətlə qarşılanmışdır.
İsveçrədə fəaliyyət göstərən müxtəlif dini icmaların nümayəndələrinin, diplomatik korpusun üzvlərinin, jurnalistlərin və tədqiqatçıların iştirak etdiyi bu tədbirin sonunda iştirakçıları maraqlandıran suallar ətrafında geniş müzakirələr aparılmışdır.
Konfransın ardınca “Azərbaycanda dövlət-din münasibətlərinin xüsusiyyətləri” mövzusunda sərgi təşkil olunmuşdur. Eyni zamanda, iştirakçılara milli mətbəximizin nümunələrindən ibarət ziyafət verilmişdir.

A conference on “Multiculturalism and intercultural dialogue: Azerbaijani and Swiss models” was organized in Bern
On 28 March 2017 conference on Multiculturalism and intercultural dialogue: Azerbaijani and Swiss models was co-organized in Bern by the Embassy of the Republic of Azerbaijan to Switzerland and the Association “House of Religions – Dialogue of Cultures”. The delegation from Azerbaijan was led by the First Vice-Chairman of the Committee on the Work with Religious Organizations of the Republic of Azerbaijan Mr. Sayyad Salahli.
In his welcoming speech, Ambassador Akram Zeynalli stated that Azerbaijan has been recognized for centuries as a crossing point of different religions and cultures and as a country where peoples with different ethnic and confessional backgrounds co-existed in peace, harmony and mutual understanding. Underlining multiculturalism as an inalienable lifestyle of the people of Azerbaijan, the Ambassador drew attention to the fact that 2016 was declared as a Year of Multiculturalism and 2017 as a Year of Islamic Solidarity by respective decrees of the President of Azerbaijan. Further talking about multicultural environment and interreligious dialogue prevailing in Azerbaijan, the Ambassador expressed his gratitude to the Association “House of Religions – Dialogue of Cultures” and the Azerbaijani delegation for the organization of the conference.
Sayyad Salahli provided an extensive information to the participants on the state policy towards various religious communities, rich ethno-cultural values, which formed historically in Azerbaijan and the Azerbaijani model of peaceful co-existence of different religious communities.
The President of the Association “House of Religions – Dialogue of Cultures” Gerda Hauck provided insights on multiculturalism and interreligious affairs in Switzerland, and its legal framework, which is not always perfect. She told that the administration of relations between the state and religions are conferred on cantons and there are differences between cantons in this area.
The Chief of Analytical Department of the Baku International Multiculturalism Centre Rashad Ilyasov spoke about the work done by the Centre and its positive activities since its inception. He further told that lectures on the Azerbaijani model of multiculturalism had been included in the curricula in 15 foreign universities, the Fribourg University being among them.
The Chairman of the Community of Mountainous Jews of Azerbaijan Milikh Yevdayev spoke about the history of Jews in Azerbaijan, how the Jewish communities first settled and developed there as well as the support by the State to the Jewish communities.
Head of the Staff of the Caucasus Muslims Board Simran Hasanov told that although 95 percent of pious people in Azerbaijan are Muslim, representatives of all confessions and denominations had lived there together for centuries in peace and mutual respect. He further talked about the role of the Muslim community in preserving this model of multiculturalism.
Finally, Ambassador of Bulgaria Meglena Plugtschieva-Alexandrova asked the floor to express her deepest gratitude to the First Lady of Azerbaijan Mrs. Mehriban Aliyeva who as the President of the Heydar Aliyev Foundation supported the restoration of the Trapezitsa Architectural Museum Reserve in Veliko Tarnovo, Bulgaria. She told that the Bulgarian people highly appreciated this noble act.
“Azerbaijan – Land of Tolerance” documentary was projected at the conference and praised by the audience.
Following the interventions, the participants comprising various religious communities, diplomatic corps, journalists and academic researchers joined the discussions at the questions and answers session.
At the end of the conference, an exhibition on specifics of relations between the state and religion in Azerbaijan was staged for the participants, who were also invited to taste Azerbaijani culinary specialities.