Azərbaycan nümayəndə heyətinin İsveçrə Peşə təhsili sistemi ilə tanış olmaq üçün işgüzar səfəri
Cari ilin 25-27 aprel tarixlərində Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin yanında Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Famil Mustafayevin rəhbərli etdiyi nümayəndə heyəti İsveçrədə işçi səfərdə olmuşdur. Səfərin əsas məqsədi dünyanın ən aparıcı peşə təhsili və təlimi sistemlərindən birinə malik olan İsveçrənin təcrübəsini öyrənmək, bu təcrübənin Azərbaycanda tətbiq olunması mexanizmlərinin araşdırılması və gələcəkdə qarşılıqlı əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişaf etdirilməsi olmuşdur.
Səfər zamanı nümayəndə heyəti İsveçrə Təhsil, Tədqiqat və İnnovasiyalar üzrə Dövlət Katibliyinin Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəhbəri, səfir Mauro Morutsi tərəfindən qəbul edilmişdir. Görüşdə nümayəndə heyətinə İsveçrənin peşə təhsil və təlimi sistemi barədə geniş məlumat verilmiş, təcrübi və nəzəri biliklərin kombinasiya edilməsinin xüsusiyyətləri, müxtəlif dövlət və özəl qurumlar arasında əməkdaşlığın çərçivələri barədə danışılmışdır.
Səfər çərçivəsində, nümayəndə heyəti Kənd Təsərrüfatı, Meşə və Qida Elmləri Məktəbi və İsveçrə Mehmanxanalar Assosiasiyasını ziyarət etmiş, hər iki sahə üzrə İsveçrədə tətbiq olunan yeniliklərlə tanış olmuşlar.
26 aprel tarixində Vintertur və Baden şəhərlərində yerləşən peşə təhsili məktəblərində görüş keçirən nümayəndə heyəti, əyani olaraq İsveçrə modelinin fəaliyyət mexanizmləri, xüsusiyyətləri, federal və kantonal səviyyədə qarşılıqlı əməkdaşlıq formaları ilə tanış olmuşlar.
27 aprel tarixində qonaqlar Lozanna Mehmanxanaçılıq Məktəbinin fəaliyyəti ilə tanış olmuş, sözügedən təhsil müəssisəsi ilə əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etmişlər. Daha sonra nümayəndə heyəti Lozanna şəhərində yerləşən İsveçrənin Peşə Təhsili üzrə Federal İnstitutunda görüş keçirərək, bu müəssisənin gördüyü işlərlə tanış olmuşdur. Həmin gün Bern şəhərində yerləşən Peşə İnformasiya Mərkəzinə səfər baş tutmuşdur. Görüş zamanı nümayəndə heyətinə bildirilmişdir ki, sözügedən mərkəz iş axtaran gənclərə məsləhət xidmətləri təqdim edir və onlara müvafiq iş tapılmasında köməklik göstərir. Azərbaycan nümayəndə heyətinin səfəri Bern Texniki Məktəbi ilə tanışlıqla sona çatmışdır.

On 25-27 April 2017, the delegation from Azerbaijan led by Famil Mustafayev, Director of the State Agency for Vocational Education under the Ministry of Education paid a working visit to Switzerland
The purpose of the visit was to get familiarized with the Swiss system of vocational education and training, as one of the best in the world, and to examine the possibility of its application in Azerbaijan and of future bilateral cooperation in this area.
The delegation was received by Ambassador Mauro Moruzzi, Head of International Relations of the Swiss State Secretariat for Education, Research and Innovation. The delegation was extensively informed about the Swiss vocational education and training system, specific features of synergy between practical skills and theoretical knowledge, as well as the framework of public-private partnership.
The delegation visited School for Agricultural, Forest and Food Sciences HAFL and Swiss Hotel Association hotellerisuisse and got acquainted with the innovation introduced in both spheres.
On 26 April, the delegation visited various vocational schools in Winterthur and Baden and was familiarized with practical application of the Swiss VET system and forms of cooperation at the federal and cantonal levels.
On 27 April, the delegation visited Ecole hotelier de Lausanne where the possibility of cooperation with that school was discussed. Further, they visited Swiss Federal Institute for Vocational Education and Training SFIVET and were informed about the activities of the Institute. At the Advice and Information Centre BIZ in Bern the delegation was informed about the advice and information services provided to the youth searching for job. The last visit of the delegation was made to the Bern public VET-School.