Səfir X.İbrahimova İsveçrənin Federal Ədliyyə və Polis Departamentinin rəhbəri Simonette Sommaruqa ilə görüşdə iştirak etmişdir
15 fevral 2018-ci il tarixində səfir X.İbrahimova Berndə akkreditə olunmuş qadın səfirlərin İsveçrənin Federal Ədliyyə və Polis Departamentinin rəhbəri Simonette Sommaruqa ilə işçi naharında iştirak etmişdir. Görüşdə S.Sommaruqa İsveçrədə qadın hüquqlarının müdafiəsi və həyata keçirilən miqrasiya siyasəti barədə ətraflı məlumat vermişdir.
Federal Departamentin rəhbəri ilə söhbəti zamanı səfir X.İbrahimova miqrasiya məsələləri fonunda Ermənistanın Azərbaycana hərbi təcavüzü nəticəsində 1 milyona qədər dinc əhalinin qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşməsi barədə məlumat vermişdir. O əlavə etmişdir ki, Amerika və əksər Avropa ölkələrində qadınlar seçki hüququndan məhrumkən 1919-cu ildə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə qadına kişilərlə bərabər seçkilərdə iştirak etmək hüququ verilirmişdir.

Ambassador Khanim Ibrahimova met with Ms. Simonetta Sommaruga, Head of the Federal Department of Justice and Police
On February 15, 2018, Ambassador Ibrahimova took part at the working luncheon of Woman Ambassadors accredited to Bern with Ms. Simonetta Sommaruga, Head of the Federal Department of Justice and Police of Switzerland. During the meeting, Ms. Sommaruga briefed Ambassadors about the protection of women rights and migration policy in Switzerland.
During conversation with Ms. Sommaruga, Ambassador Ibrahimova, in the context of the migration issues, informed her that about 1 million Azerbaijani civilians turned out to refugees and IDPs as a result of the Armenian aggression against Azerbaijan. Ambassador added that while women were deprived of voting rights in the USA and most of the European countries, Azerbaijan Democratic Republic granted voting rights to women in 1919.