Səfir Xanım İbrahimova TAP Konsorsiumunun prezidenti Valter Pireri ilə görüşmüşdür
Cari ilin 23 fevral tarixində səfir Xanım İbrahimova TAP Konsorsiumunun prezidenti Valter Pireri ilə görüşmüşdür. , Avropaya qazın yeni mənbədən daxil olması baxımından Trans-Adriatik (TAP) qaz boru kəmərinin Avropa üçün vacibliyini vurğulayan Valter Pireri layihə ilə bağlı görülən işlər barədə məlumat vermişdir. Bildirilib ki, son aylarda TAP üzrə mühüm irəliləyişlər əldə olunmuş, layihə üzrə işlərin 60 faiz icra edilmişdir.
Səfir Xanım İbrahimova enerji mənbələri və marşrutlarının diversifikasiyasının ölkəmizin enerji siyasətinin prioriteti olduğunu qeyd edərək bildirmişdir ki, qlobal enerji təhlükəsizliyi layihəsi olan "Cənub Qaz Dəhlizi" bu istiqamətdə əhəmiyyətli rol oynayır. O, “Cənub Qaz Dəhlizi"nin mühüm seqmentlərindən biri kimi TAP layihəsinin vaxtında başa çatdırılması üçün tikinti işlərinin sürətləndirilməsinin vacibliyini qeyd etmişdir.

Ambassador Hanum Ibrahimova met with Mr. Walter Peeraer, President of the Trans Adriatic Pipeline AG
On February 23, 2018, Ambassador Hanum Ibrahimova met with Mr. Walter Peeraer, President of the Trans Adriatic Pipeline AG. Highlighting the importance of TAP for Europe in terms of supplying this continent with natural gas from a new source, Mr. Peeraer informed about works carried out in relation to the project. He mentioned that over the last months significant progress has been achieved in TAP project and 60% of works has already been completed.
Saying that diversification of energy sources and routes is a priority of Azerbaijan’s energy strategy, Ambassador Hanum Ibrahimova emphasized the important role of the Southern Gas Corridor, a global energy security project, in this regard. She pointed to the importance of speeding up the construction works in order to finish the TAP project, one of the essential elements of the Southern Gas Corridor, on time.