Prezident İlham Əliyevin və İsveçrə Prezidenti Alain Bersetin görüşü olub
Prezident İlham Əliyevin Davosda İsveçrə Konfederasiyasının Prezidenti Alain Berset ilə görüşü olub.
Görüşdə Azərbaycan ilə İsveçrə arasında ikitərəfli münasibətlərin siyasi, iqtisadi, enerji və mədəniyyət sahələrində uğurlu inkişafından məmnunluq ifadə olundu. İsveçrə Prezidenti ölkəsinin Azərbaycana mühüm tərəfdaş kimi yanaşdığını dedi.
Söhbət zamanı Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən qlobal enerji və nəqliyyat layihələrindən danışıldı. Ölkəmizin artıq mühüm nəqliyyat qovşağına çevrildiyi bildirildi, Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasındakı rolu vurğulandı. Azərbaycan iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi istiqamətində görülən işlərdən, ölkəmizdə qeyri-neft sektorunun inkişafı, həmçinin qarşılıqlı investisiya qoyuluşu, SOCAR şirkətinin İsveçrədəki uğurlu fəaliyyətindən danışıldı.
Görüşdə ölkələrimiz arasında ticarətin həcminin artırılmasının zəruriliyi qeyd olundu, əməkdaşlığın yeni sahələrinin müəyyənləşdirilməsinin vacibliyi vurğulandı.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has met with President of the Swiss Confederation Alain Berset in Davos.
The presidents hailed Azerbaijan-Switzerland bilateral relations in political, economic, energy and culture fields. President Alain Berset said Switzerland regards Azerbaijan as an important partner.
The global energy and transportation projects initiated by and involving Azerbaijan were highlighted during the meeting. It was noted that Azerbaijan has already become a transportation hub, the country`s role in ensuring Europe`s energy security was emphasized. The measures to diversify Azerbaijan`s economy, development of the country`s non-oil sector, mutual investment making, SOCAR`s successful activities in Switzerland were highlighted.
The importance of increasing trade between the two countries and defining new areas of cooperation was emphasized at the meeting