İsveçrə Parlamenti Kantonlar Şurasının Xarici Əlaqələr Komitəsinin sədri Bakıya səfər etmişdir
2018-ci il martın 13-də İsveçrə Parlamenti Kantonlar Şurasının (yuxarı palata) Xarici Əlaqələr Komitəsini sədri, İsveçrə-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Filippo Lombardi Bakıya səfər etmişdir.
Səfər çərçivəsində o, ilk olaraq Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi və ATƏT PA-nın “İpək Yoluna Dəstək Qrupu”nun birgə təşkil etdiyi “İpək Yolu boyunca iqtisadi əməkdaşlıq və mədəni əlaqələrin inkişaf etdirilməsində parlamentarilərin rolu” mövzusunda beynəlxalq konfransda iştirak etmiş və nitq söyləmişdir. Öz nitqində F.Lombardi “İpək Yoluna Dəstək Qrupu”nun yaradılması və onun ilk konfransının Bakıda keçirilməsinə görə Azərbaycan tərəfini təbrik etmiş, eləcə də İsveçrənin İpək Yolunda iştirak etməyə marağını ifadə etmişdir.
Daha sonra F.Lombardi Milli Məclisin sədri Oqtay Əsədov ilə görüşmüşdür. Görüşdə Azərbaycan ilə İsveçrənin dost və tərəfdaş ölkələr olduğunu deyən Milli Məclisin sədri dövlətlərimiz və parlamentlərimiz arasındakı sıx münasibətlərin gündən-günə inkişaf etdiyini, əməkdaşlığın daha da dərinləşməsi üçün qarşılıqlı siyasi iradənin mövcud olduğunu, bu iradənin özünü dövlət başçılarının və yüksək səviyyəli nümayəndə heyətlərinin qarşılıqlı səfərlərində göstərdiyini söyləmişdir.
Milli Məclisin spikeri ikitərəfli əlaqələrin inkişafında parlamentlərin roluna diqqət çəkərək, bu sahədə hər iki ölkənin parlamentində dostluq qruplarının fəaliyyətini müsbət dəyərləndirib. Bildirilib ki, qrup üzvlərinin qarşılıqlı səfərləri, beynəlxalq qurumlarda mütəmadi görüşləri parlamentlərarası münasibətlərin inkişafına müsbət təsir göstərir. Bundan başqa, Azərbaycan ilə İsveçrə arasında iqtisadi münasibətlərdə müsbət dinamikanın müşahidə olunduğu da vurğulanmışdır.
Filippo Lombardi ölkəmizə səfər çərçivəsində Bakıda keçirilən “İpək Yolu boyunca iqtisadi əməkdaşlıq və mədəni əlaqələrin inkişaf etdirilməsində parlamentlərin rolu” mövzusunda beynəlxalq konfransda iştirakından məmnunluq duyduğunu söyləyib. Bildirilib ki, Azərbaycanın qədim İpək Yolunun bərpası istiqamətində atdığı addımlar onlar tərəfindən yüksək dəyərləndirilir.
Qonaq ölkəsinin Azərbaycanla müxtəlif sahələrdə, o cümlədən parlamentlər səviyyəsində əlaqələrin inkişafına böyük əhəmiyyət verdiyini söyləyib. Bildirib ki, İsveçrə parlamenti gələcəkdə də Azərbaycan Milli Məclisi ilə münasibətlərin daha da dərinləşməsi üçün gərəkli addımlar atmaq niyyətindədir.
Görüşdə parlamentlərarası əlaqələrin inkişaf perspektivləri, siyasi, iqtisadi, mədəni, elm, təhsil sahələrində əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi, regional münaqişələrin həlli barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Bakıya səfərinin sonunda F.Lombardi Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov tərəfindən qəbul edilib.
Görüş zamanı tərəflər İsveçrə və Azərbaycan arasında müxtəlif sahələrdə, o cümlədən parlament səviyyəsində əməkdaşlığın hazırkı durumu və perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparıblar. Ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafında parlament diplomatiyasının mühüm rol oynadığı diqqətə çatdırılıb.
Nazir Elmar Məmmədyarov ölkələrimiz arasında fəal siyasi dialoqun mövcudluğunu təqdir edərək, həmsöhbətini siyasi təmaslar və həyata keçirilən iqtisadi layihələr barədə məlumatlandırıb. Bu xüsusda, nazir 70-dən artıq İsveçrə şirkətinin Azərbaycanda uğurla fəaliyyət göstərdiyini qeyd edərək, qarşılıqlı faydalı iqtisadi əməkdaşlığın daha da artırılması üçün geniş potensialın mövcudluğunu ifadə edib.
F.Lombardi Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin İsveçrədəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib və hər iki ölkənin iş adamları arasında birbaşa əlaqələrin təşviq edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.

Mr. Filippo Lombardi, Chair of the Foreign Affairs Committee of the Council of States of the Swiss Parliament visited Baku
On March 13, 2018, Mr. Filippo Lombardi, Chair of the Foreign Affairs Committee of the Council of States and Chair of the Switzerland-Azerbaijan Parliamentary Friendship Group at the Swiss Parliament paid a visit to Baku, Azerbaijan.
Mr.Lombardi started his visit to Baku with the participation at the conference entitled “the Role of Parliamentarians in boosting economic cooperation and cultural ties along the Silk Road”, jointly organized by the Parliament of Azerbaijan and the “Silk Road Support Group” (SRSG) of the OSCE Parliamentary Assembly. In his address, Mr. Lombardi congratulated the Azerbaijani delegation for their efforts in founding SRSG and holding its first large conference in Baku, as well as expressed the active interest of Switzerland in the Silk Road.
Then, Filippo Lombardi met with Mr. Oktay Asadov, Chairman of the Parliament of Azerbaijan. During the meeting, Mr. Asadov described Azerbaijan and Switzerland as friendly and partner countries, mentioning that close relations between states and parliaments were constantly growing. According to him, there is a mutual political will to deepen this cooperation, which is evident in reciprocal visits of heads of state and high-level delegations.
Highlighting the role of parliaments in the evolution of bilateral relations, Mr. Asadov appreciated the activities of friendship groups established in both Parliaments. He noted that reciprocal visits of members of the friendship groups, as well as regular meetings in international organizations positively impact the development of inter-parliamentary relations. Moreover, Mr.Asadov stressed the positive dynamics observed in economic relations between Switzerland and Azerbaijan.
Mr.Lombardi, on his turn, mentioned that he is pleased with the participation at the SRSG Baku conference. He praised Azerbaijan for its efforts aimed at restoration of the ancient Silk Road.
Mr.Lombardi noted that Switzerland attaches great importance to the development of relations with Azerbaijan in various fields, including between parliaments. He emphasized that the Swiss Parliament intends to take necessary steps to further the relations with the Parliament of Azerbaijan.
The sides also exchanged views on prospects of expanding inter-parliamentary relations, deepening of political, economic, cultural, scientific and educational cooperation and resolution of regional conflicts.
Finally, Mr. Filippo Lombardi was received by Azerbaijan`s Foreign Minister Elmar Mammadyarov.
The sides exchanged views on the current level and prospects of cooperation between Switzerland and Azerbaijan in variety of areas, including at the parliamentary level. They stressed the role of parliamentary diplomacy in developing relations between the two countries.
FM Mammadyarov praised the active political dialogue between Azerbaijan and Switzerland, and briefed his interlocutor about political ties and ongoing economic projects between the two countries. Noting the successful activity of more than 70 Swiss companies in Azerbaijan, the minister underlined the existence of wide potential for the further expansion of mutually beneficial economic cooperation.
Mr. Lombardi noted the activities of the State Oil Company of Azerbaijan in Switzerland with appreciation and highlighted the importance of direct contacts between business communities of both countries.