Azərbaycan Respublikasının Laçın rayonunun işğalının 26-cı ildönümünü ilə əlaqədar XİN-nin Mətbuat xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyevin açıqlaması
Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı hərbi təcavüzünün davamı kimi 18 may 1992-ci ildə keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin tərkibinə daxil olmayan Laçın rayonu işğal olunub.
İşğal nəticəsində Laçın rayonunun əhalisi etnik təmizləməyə məruz qalıb və hal-hazırda 77 min nəfərdən artıq Laçın sakini Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində məcburi köçkün qismində yaşayır. Ermənistan tərəfindən rayonda dövlət və özəl mülkiyyətə ciddi zərər yetirilib. Belə ki, 217 mədəniyyət, 101 təhsil, 142 səhiyyə müəssisəsi, 462 ticarət, 30 rabitə, 2 avtonəqliyyat və müxtəlif təyinatlı istehsal müəssisələri talan və məhv edilib.
54 dünya, 200-dən çox yerli əhəmiyyətli tarixi abidə vandalizmə məruz qalıb. 6-cı əsrə aid Alban Ağoğlan məbədi, 14-cü əsrə aid Məlik Əjdər türbəsi, Qaraqışlaq kəndində məscid, Zabux kəndində qədim qəbiristanlıq bunların sırasındadır. Laçın Tarix Muzeyi və onun qızıl, gümüş və tunc sikkələrdən ibarət qədim kolleksiyası talan edilib. Həmçinin, talan edilmiş Laçın Tarix Muzeyinin eksponatı olan gümüş əl çantası Londonda Sotheby`s auksionunda 80 min ABŞ dollarına satılıb.
Ermənistan işğalçı tərəf olaraq Cenevrə Konvensiyaları ilə üzərinə düşən öhdəliklərini kobud şəkildə pozaraq, Laçın rayonunda coğrafi adların dəyişdirilməsi, rayonun təbii resurslarının talan edilməsi və qazanc mənbəyinə çevrilməsi, əsasən Suriyadan olan erməni əsilli qaçqınlar olmaqla məqsədyönlü məskunlaşma siyasətini apararaq demoqrafik tərkibin dəyişdirilməsi kimi qeyri-qanuni əməllərini davam etdirir.
Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsi “Çıraqov və digərləri Ermənistana qarşı” işi üzrə Azərbaycanın Laçın rayonundan məcburi qovulmuş Azərbaycan vətəndaşlarının xeyrinə qərar qəbul edərək onların İnsan Hüquqları və Fundamental Azadlıqların qorunmasına dair Konvensiya üzrə mülkiyyət hüququ, şəxsi və ailə həyatına hörmət kimi hüquqlarının pozulduğunu təsbit edib. Həmçinin, qərarın 19-20-ci paraqraflarda Laçın rayonu, ələlxüsus Laçın şəhərinin hərbi hücuma məruz qalması, 1992-ci il may ayının ortalarında Laçının havadan bombardman edilməsi və bunun nəticəsində çoxlu sayda evlərin dağıdılması, şəhərin talan edilməsi və yandırılması, hərbi münaqişə dövründə Laçın və ətraf kəndlərin tamamilə dağıdılması öz təsdiqini tapıb.
Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin və ətraf rayonların Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğalı, işğal olunmuş rayonların azərbaycanlı sakinlərinə qarşı etnik təmizləmənin törədilməsi Ermənistanın əsl niyyətinin hərbi təcavüz və işğal yolu ərazi əldə edilməsi olduğunu qabarıq şəkildə nümayiş etdirir.
Ermənistanın kəskinləşən hərbi təcavüzü şəraitində BMT-nin Təhlükəsizlik Şurası 1993-cü ildə 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) və 884 (1993) saylı qətnamələri qəbul edərək, Azərbaycan ərazilərinin işğalını pisləyib, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, suverenliyini və Dağlıq Qarabağın Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olduğunu bir daha təsdiq edərək işğalçı qüvvələrinin zəbt olunmuş ərazilərdən dərhal, qeyd-şərtsiz və tam çıxarılmasını tələb edib. Ermənistan BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin tələblərini yerinə yetirməyərək işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərinin ilhaq edilməsinə (anneksiya) yönəlmiş siyasət yürüdür.
Beynəlxalq hüququn imperativ normaları və BMT Nizamnaməsinə zidd olaraq Ermənistan tərəfindən Azərbaycana qarşı qeyri-qanuni gücdən istifadənin, həmçinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən 700.000-dən artıq köklü Azərbaycan əhalisinin zorla qovulması ilə onların fundamental hüquq və azadlıqlarının kütləvi pozulmasının nəticələrinin Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsində yaşayan sayı 90.000-dən az olan erməni azlığın “öz müqəddəratını təyin etmək” və “insan hüquqları” kontekstində təqdim etmək cəhdləri cəfəngiyatdır və heç bir mənəvi, hüquqi və siyasi çərçivəyə sığmır.
Ermənistan nəhayət başa düşməlidir ki, Azərbaycan ərazilərinin işğal altında saxlanması heç zaman Ermənistanın güddüyü siyasi nəticələri verə bilməz və işğala əsaslanan status-kvo Ermənistanın özünü təcridinin və bugünkü sistematik sosial-iqtisadi və demoqrafik böhranının əsas səbəblərindəndir. Azərbaycan ərazilərinin işğalına son qoyulması və Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılması hərtərəfli regional əməkdaşlıq üçün imkanlar aça və davamlı sülhün təmin olunmasına töhfə verə bilər.
Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü və suverenliyinin bərpa edilməsi, Laçın, habelə ölkənin digər işğal olunmuş rayonlarından olan məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıtmaq kimi hüquqlarının təmin edilməsi və ümumilikdə münaqişənin ağır fəsadlarının aradan qaldırılması beynəlxalq ictimaiyyətinin öhdəliyi olmaqla yanaşı, BMT Nizamnaməsində təsbit edildiyi kimi Azərbaycan dövlətinin şəksiz ayrılmaz hüququdur.
Azərbaycan tərəfi münaqişənin tezliklə həlli istiqamətində beynəlxalq səylərinin artırılmasını dəstəkləyərək beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyini və vətəndaşlarının pozulmuş hüquqlarını bərpa etmək hüququnu özündə saxlayır.

Statement by Hikmat Hajiyev, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs on the 26th anniversary of the occupation of the Lachyn district of the Republic of Azerbaijan
On May 18, 1992 as a continuation of the policy of military aggression pursued by the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan Lachyn district, which was not part of the former Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast of Azerbaijan, was occupied by the armed forces of Armenia.
As a result of the occupation, the inhabitants of Lachyn district were subjected to ethnic cleansing, and currently, more than 77,000 Lachyn residents live as internally displaced persons (IDP) in different regions of Azerbaijan. Armenia also has inflicted serious damage to state and private property of Lachyn region. 217 cultural, 101 educational, 142 healthcare, 462 commercial enterprises and 30 communications, 2 transport and various other production facilities were plundered and destroyed.
54 historical monuments of world significance, more than 200 monuments of national significance have been subjected to vandalism by Armenia. The sixth century Albanian Aghoghlan cloister and the fourteenth century Malik Ajdar tomb, the mosque in Garygyshlag village and the ancient cemetery in Zabukh village are among them. The Lachyn Museum of History and its unique collection of ancient gold, silver and bronze artefacts were plundered. Also, the silver handbag, looted exhibit of the Lachin History Museum, was sold at London's Sotheby's auction for $ 80,000.
Armenia, blatantly violating its commitments under the Geneva Conventions continues its illegal actions in the occupied Lachyn district such as changing geographic names of the region, exploiting its natural resources and turning them into the source of illegal income, deliberate settlement of mainly Syrian refugees of Armenian origin into Lachyn district and altering its demographic situation.
The European Court of Human Rights in the case Chiragov and others v. Armenia ruled in favour of Azerbaijani nationals who were forcibly displaced from the occupied Lachyn district of Azerbaijan, recognizing continuing violations by Armenia of a number of their rights under the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, namely, those relating to the protection of property (Article 1 of Protocol No. 1), the right to respect for private and family life (Article 8 of the Convention) and the right to an effective remedy (Article 13 of the Convention).
The occupation of Nagorno-Karabakh and seven adjacent regions of Azerbaijan by Armenia and the ethnic cleansing conducted against the Azerbaijani population in the occupied territories clearly demonstrate that policy pursued by Armenia is the acquisition of territory by use of force.
Under the aggravating conditions of military aggression of Armenia, the UN Security Council adopted resolutions 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) and 884 (1993). The UNSC resolutions condemned the occupation of the territories of Azerbaijan and reaffirmed respect for the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan and the inviolability of its internationally recognized borders. In those resolutions, the Security Council also confirmed that the Nagorno-Karabakh region is part of Azerbaijan, and demanded immediate, complete and unconditional withdrawal of the occupying forces from all the occupied territories of Azerbaijan.
Instead of implementing demands of UNSC resolutions Armenia pursues the policy of annexation of occupied lands of Azerbaijan Armenia’s attempts to present the results of illegal use of force against Azerbaijan in contravention of the imperative norms of international law and the UN Charter, and massive violation of fundamental rights of more than 700.000 Azerbaijanis who were forcefully expelled from the occupied territories as “self-determination” or “human rights” of less than 90.000 Armenian ethnic minority living in Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan is absurd and do not have any moral, legal or political justification.
It only aimed at concealing the true intentions of Armenia.  Armenia must finally understand that maintaining under the occupation of Azerbaijan’s lands can never produce desired political outcome and sustaining the status-quo of occupation is major cause of Armenia’s self-isolation and current systematic socio-economic and demographic crises. Ending occupation of Azerbaijan’s lands and withdrawal of Armenia’s forces from occupied territories can provide chances for comprehensive regional cooperation and contribute to ensurance of lasting peace. Restoration of territorial integrity and sovereignty of the Republic of Azerbaijan, and ensuring rights of Azerbaijani IDPs, including those from Lachyn region to return to their native lands and eliminating the grave consequences of the conflict along being the commitment of the international community is an unconditional right of Azerbaijan under the Charter of the UN. Azerbaijan, while supporting the intensification of international efforts towards the soonest resolution of conflict retains its rights under the Charter of UN to restore its territorial integrity and sovereignty within internationally recognized borders and defend violated rights of its citizens.”