Prezident İlham Əliyev İsveçrənin federal müşavirinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib YENİLƏNİB VİDEO
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iyulun 9-da İsveçrə Konfederasiyasının federal müşaviri, İqtisadi Məsələlər, Təhsil və Tədqiqatlar üzrə Federal Departamentin rəhbəri Yohan N.Şnayder-Ammannın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, İsveçrə Konfederasiyasının federal müşaviri, İqtisadi Məsələlər, Təhsil və Tədqiqatlar üzrə Federal Departamentin rəhbəri Yohan N.Şnayder-Ammann ölkəmizə səfərindən məmnunluğunu bildirərək dedi ki, gəlişlərində məqsəd Azərbaycanda gedən inkişaf prosesləri ilə tanış olmaqdan və ölkələrimiz arasında biznes əlaqələrinin daha da genişləndirilməsi ilə bağlı məsələləri müəyyənləşdirməkdən ibarətdir. Eyni zamanda, qonaq səfər çərçivəsində nümayəndə heyətinin Azərbaycanın “Bir kəmər, bir yol” layihəsində iştirakı ilə bağlı daha ətraflı məlumat almaqdan maraqlı olduğunu dedi. Yohan N.Şnayder-Ammann İsveçrə ilə Azərbaycan arasında Dünya Bankı və Beynəlxalq Valyuta Fondu çərçivəsində də uğurlu əməkdaşlığın həyata keçirildiyini dedi.
Qonaq TANAP layihəsinin fəaliyyətə başlaması münasibətilə təbriklərini çatdırdı. O, Prezident İlham Əliyevin hər il Davos İqtisadi Forumunda iştirakına görə minnətdarlığını bildirdi.
Ölkələrimiz arasında siyasi və iqtisadi sahədə əlaqələrin çox uğurla inkişaf etdiyini qeyd edən dövlətimizin başçısı əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün böyük potensialın olduğunu dedi. Prezident İlham Əliyev müxtəlif sahələrdə biznes əlaqələrinin genişləndirilməsi üçün də yaxşı imkanların olduğunu vurğuladı və bu baxımdan ayrı-ayrı infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsi, qarşılıqlı investisiyaların qoyulması sahəsində yaxşı təcrübənin olduğunu dedi. Yohan N.Şnayder-Ammann ilə Davosda görüşünü xatırlayan Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, onun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin ölkəmizə bu səfəri əlaqələrimizin genişləndirilməsi işinə öz töhfəsini verəcək və əməkdaşlığımız bundan sonra da genişlənəcək. Prezident İlham Əliyev əminliyini ifadə etdi ki, Azərbaycan iqtisadiyyatı gələcək illərdə də daha da inkişaf edəcək, ölkəmiz xeyli sayda sənaye və infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsini planlaşdırır və Azərbaycan bu işlərdə İsveçrə şirkətlərinin iştirakında maraqlıdır.
Söhbət zamanı qeyd olundu ki, İsveçrə-Azərbaycan Bakıda keçirilən Biznes Forumu və orada həm İsveçrədən, həm Azərbaycandan böyük sayda biznes nümayəndələrinin iştirakı iqtisadi əməkdaşlığımızın genişləndirilməsi işinə öz töhfəsini verəcək.
Görüşdə ölkələrimiz arasında ticarət, investisiya, nəqliyyat, səhiyyə, təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlığın perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

President Ilham Aliyev received delegation led by head of Swiss Federal Department of Economic Affairs, Education and Research
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received a delegation led by head of the Federal Department of Economic Affairs, Education and Research of the Swiss Confederation, Federal Councillor Johann N. Schneider-Ammann.
Johann N. Schneider-Ammann said he is pleased to be visiting Azerbaijan, noting that the purpose of their visit is to get acquainted with the ongoing development processes in Azerbaijan and identify issues related to further expansion of business relations between the two countries. He also expressed the delegation's interest in getting more detailed information about Azerbaijan's participation in the “One belt, One Road" project. Johann N. Schneider-Ammann pointed out the successful cooperation between Switzerland and Azerbaijan within the World Bank and International Monetary Fund.
Swiss Federal Councillor Johann N. Schneider-Ammann extended his congratulations to the head of state on the commissioning of TANAP project. He thanked President Ilham Aliyev for annually participating in the Davos Economic Forum.
Nothing that relations between the two countries are developing successfully in political and economic areas, the head of state said there is a great potential for further expansion of cooperation. President Ilham Aliyev emphasized that there are good opportunities for expanding business relations in various fields, pointing to the country’s rich experience in implementation of infrastructure projects and mutual investments in this regard. Recalling his meeting with Johann N. Schneider-Ammann in Davos, the head of state said that the visit of the delegation led by him to Azerbaijan will contribute to the deepening of relations and that cooperation between the two countries will be further expanded. President Ilham Aliyev expressed his confidence that Azerbaijan’s economy will continue to grow in the coming years, adding that the country plans to implement a large number of industrial and infrastructure projects and Azerbaijan is keen in Swiss companies' involvement in these issues.
During the conversation, the sides emphasized that the Baku-hosted Swiss-Azerbaijan Business Forum and the participation of a large number of business representatives from both Switzerland and Azerbaijan in this event will contribute to the expansion of economic cooperation between the two countries.
The sides exchanged views over the prospects of cooperation in trade, investment, transport, healthcare, education and other areas.