Şəhriyar Məmmədyarova beynəlxalq turnirin mükafatı təqdim olunub
Bil Konqres Mərkəzində baş tutan bağlanış mərasimində qaliblərə mükafatlar təqdim olunub. Fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə Azərbaycan şahmatçısı, beynəlxalq qrossmeyster Şəhriyar Məmmədyarov qalxıb.
Azərbaycanın İsveçrədə və Lixtenşteyndəki səfiri Xanım İbrahimova tədbirdə çıxış edərək ölkəmizdə zəngin şahmat ənənəsindən və şahmatçılarımızın uğurlarından danışıb. O, ölkəmizdə şahmatın qədim tarixə malik olduğunu, müstəqillikdən sonra Ermənistanın ölkəmizə qarşı hərbi təcavüzü və yaranmış sosial-iqtisadi problemlərə baxmayaraq, idmanın digər növləri kimi, şahmatın da inkişafına yüksək diqqət və qayğı göstərdiyini vurğulayıb.
X.İbrahimova hazırda Azərbaycanda şahmata xüsusi dövlət qayğısının göstərildiyini və ölkəmizin Beynəlxalq Şahmat Federasiyasına üzv olan 180-dək ölkə arasında idmanın bu növünün inkişafına dair xüsusi Dövlət Proqramı qəbul etmiş yeganə ölkə olduğunu diqqətə çatdırıb.
Səfir Şəhriyar Məmmədyarovun Azərbaycan şahmat məktəbinin yetişdirdiyi dünya səviyyəli zəka ustalarından olduğunu bildirib və onu parlaq qələbə münasibətilə təbrik edib.
Daha sonra qaliblərin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Turnirin qalibi Şəhriyar Məmmədyarova mükafatı səfir Xanım İbrahimova təqdim edib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan təmsilçisi yarışın başa çatmasına bir tur qalmış turnirinin qalibi olub. O, yarışın doqquzuncu turunda 57-ci gedişdə ağ fiqurlarla norveçli dünya çempionu Maqnus Karlsen üzərində qələbə qazanıb.

The International Chess Tournament, which has been held in Bil City, Switzerland since July 21, has been completed.
The winners were awarded at the closing ceremony at the Bil Kongress Center.
Speaking at the event, Ambassador of Azerbaijan to the Swiss Confederation  and Principality of Liechtenstein Khanim Ibrahimova welcomed the guests and talked about  the country's chess tradition and the achievements of our chess players. She stressed that chess has ancient history in our country and that despite the military aggression of Armenia after independence and the socio-economic problems that arose in our country, this sport further developed. Ibrahimova said that currently Azerbaijan enjoys special state care for chess and is the only country to adopt a special State Program on the development of chess among nearly 180 countries that join the International Chess Federation.
The Ambassador noted that Shahriyar Mammadyarov is one of the world-class chess players trained by the Azerbaijani chess school and congratulated him on this remarkable victory.
Then the awarding ceremony took place. The award to the winner of the tournament Shahriyar Mammadyarov was presented by Ambassador Ibrahimova.
The representative of Azerbaijan won the chess tournament one round before the end of the race. In the ninth round of the race, he beat Norwegian world champion Magnus Carlsen at the 57th white move.