İsveçrə şirkətləri Azərbaycana səfər edəcək
24-28 avqust tarixlərində İsveçrə şirkətləri Azərbaycanda səfərdə olacaqdır. Azərbaycanın İsveçrədəki Səfirliyindən aldığımız məlumata əsasən, İsveçrənin fındıq idxalı üzrə fəaliyyət göstərən şirkətləri çoxsaylı görüşlər keçirəcək. Səfər zamanı İsveçrə şirkətləri azərbaycanlı tərəfdaşları ilə Azərbaycandan İsveçrəyə fındıq idxalı imkanlarını müzakirə edəcəklər. nümayəndə heyətinin səfəri Azərbaycan Respublikasının İsveçrə Konfederasiyası və Lixtenşteyn Knyazlığındakı Səfirliyi və Azərbaycan Fındıq İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyasının dəstəyi ilə həyata keçiriləcək.
Dünyanın qabaqcıl şokolad istehsalçılarından biri olan İsveçrə, əsasən şokolad istehsalında istifadə etmək üçün illik 20 min tona yaxın fındıq idxalı həyata keçirir.Qeyd edək ki, 25-29 iyun 2018-ci il tarixində İsveçrəyə təşkil olunan Azərbaycanın fındıq istehsalı ilə məşğul olan 14 şirkətin nümayəndələrindən ibarət ixrac missiyası çərçivəsində İsveçrənin aparıcı şirkətləri ilə görüşlər təşkil olunmuşdu. Keçirilmiş görüşlərdə Azərbaycandan fındıq alımına ciddi maraq göstərilmiş, İsveçrə şirkətlərinin nümayəndələrinin Azərbaycana səfəri və yerli fındıq istehsalçıları ilə görüşlərinin təşkili barədə razılıq əldə olunmuşdu. 2018-ci ildən etibarən Azərbaycan şirkətləri İsveçrəyə fındıq ixracına başlamışlar.

Swiss companies to discuss hazelnut import prospects in Azerbaijan
During the visit, Swiss companies will discuss with their Azerbaijani partners the possibility of importing hazelnuts into Switzerland from Azerbaijan. The delegation’s visit is supported by the embassy in Switzerland and Liechtenstein and the Association of Hazelnut Producers and Exporters of Azerbaijan.
Switzerland, one of the leading manufacturers of chocolate, annually imports about 20,000 tons of hazelnuts mainly for the production of chocolate. On June 25-29 last year, as part of the export mission, representatives of 14 companies involved in the production of hazelnuts in Azerbaijan held a number of meetings in Switzerland with leading companies of this country.
During the meetings, Swiss companies expressed interest in buying hazelnuts from Azerbaijan, and an agreement was also reached regarding the visit of representatives of Swiss companies to Azerbaijan and the organization of meetings with local hazelnut producers. Hazelnuts have been exported to Switzerland from Azerbaijan since 2018.