İsveçrənin irimiqyaslı investisiya forumunda aparıcı İsveçrə şirkətləri Azərbaycana sərmayə yatırmağa çağırıldı
İsveçrənin Sürix şəhərində Azərbaycan səfirliyi ilə əməkdaşlıqda İsveçrə-MDB Birgə Palatası tərəfindən “Yeni İpək Yolu” investisiya forumu təşkil edilmişdir. İsveçrədə “Kəmər və Yol Təşəbbüsü”nə həsr edilən əsas irimiqyaslı forumda Azərbaycan Səfirliyi İsveçrə sərmayəsinin ölkəmizə cəlb edilməsi məqsədilə nüfuzlu sərmayədarlar və tanınmış biznes dairələrini təmsil edən 100-dən artıq iştirakçı ilə fikir mübadiləsi və müzakirələr aparmışdır.
Azərbaycanın İsveçrədəki səfiri Xanım İbrahimova tədbir çərçivəsində təqdimatla çıxış etmiş və təqdimatında Avropa və Asiya arasında strateji mövqedə yerləşən Azərbaycanın “Kəmər və Yol Təşəbbüsü”nü dəstəklədiyini vurğulayaraq, bu dəstəyi şərtləndirən amilləri sadalamış və bu məqsədlə 2015-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Çinə dövlət səfəri çərçivəsində imzalanmış sazişə diqqət çəkmişdir.
Azərbaycan səfiri ölkəmizin həyata keçirdiyi regional layihələr, o cümlədən Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft və Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz kəmərləri, Cənubi Qaz Dəhlizi barədə danışmış, Azərbaycanın təşviq etdiyi Şərq-Qərb, Şimal-Cənub və Cənub-Qərb nəqliyyat dəhlizləri barədə açıqlama vermişdir. Qeyd edilmişdir ki, ölkəmiz bu nəqliyyat dəhlizlərinin qovşağında mərkəz rolunu oynamaq üçün bütün lazımi infrastruktura malikdir. Bu kontekstdə Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti, Ələt Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı, yeni salınmış avtomobil yolları və hava limanları barədə müzakirələr aparılmışdır. Eyni zamanda Ələt limanının Xəzər regionunda Yaşıl Limana çevrilmək öhdəliyi götürən ilk liman olduğu vurğulanmışdır. Bütün bu layihələrin sayəsində Azərbaycanın Asiya ilə Avropa arasındakı ticarətdə ən qısa məsafəni təmin etmək iqtidarında olduğu bildirilmişdir. X.İbrahimova, həmçinin yuxarıda qeyd edilən bütün nəqliyyat layihələrinin Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən islahatlar sayəsində mümkün olduğunu qeyd etmiş, ölkəmizə daha çox xarici investisiyaların cəlb edilməsi istiqamətində iqtisadi tədbirlərin davam etdirildiyini söyləmişdir. Daha sonra Səfirliyin müşaviri Arif Məmmədov Azərbaycanın Avrasiyada logistika mərkəzi rolunu oynamaq imkanları barədə təqdimatla çıxış etmişdir.
Tədbirin sonunda İsveçrənin ATƏT Parlament Assambleyasındakı nümayəndə heyətinin prezidenti Margareta Kiner Nellen “Kəmər və Yol” layihəsini İsveçrə Parlamenti prizmasından dəyərləndirmişdir.

Leading Swiss companies invited to invest in Azerbaijan at a large-scale Swiss investment forum
Embassy of Azerbaijan in Switzerland has joined forces with the Joint Chamber of Commerce Switzerland-CIS for organisation of the New Silk Road Investment Forum in Zurich, Switzerland. The largest forum of Switzerland dedicated to the topic of the Belt and Road Initiative (BRI) facilitated the Embassy’s exchange with more than 100 participants representing well-known investors and business circles to attract Swiss investments into our country.
Speaking at the event, Ambassador Ibrahimova of Azerbaijan underlined Azerbaijan’s support to BRI given the strategic location of our country at the crossroads between Asia and Europe, listed factors conditioning this support and in this vein, highlighted the agreement to promote BRI signed during the state visit of President Ilham Aliyev of Azerbaijan to China in 2015.
The Ambassador of Azerbaijan spoke about regional projects implemented by our country, including the Baku-Tbilisi-Jeyhan and the Baku-Tbilisi-Erzurum pipelines, the Southern Gas Corridor, as well as the East-West, North-South and South-West transport corridors promoted by Azerbaijan. She noted that Azerbaijan has the necessary infrastructure in place to become a logistics hub within these transport corridors. In this context, she shared information about the Baku-Tbilisi-Kars railway line, the Alat International Sea Trade Port, newly constructed airports and modernised highways. Moreover, she emphasized that Alat is the first port in the Caspian region committing itself to become a Green Port. She stated that, thanks to all these projects, the shortest distance for trade between Asia and Europe goes through Azerbaijan. Ambassador has also noted that all of the abovementioned transport projects were materialized as the result of the reforms carried out under the leadership of President Ilham Aliyev and that further economic measures were being implemented to attract more foreign investments into our country. Then, the counsellor of the Azerbaijani Embassy Arif Mammadov made a presentation on the possibilities of Azerbaijan to become a logistics hub in Eurasia.
The event concluded with the presentation of Margareta Kiener-Nellen, President of the Swiss delegation to the OSCE Parliamentary Assembly, who assessed the BRI from the perspective of the Swiss parliament.