® İsveçrə Konfederasiyası Kantonlar Şurasının sədri Holcim Azərbaycan sement zavodunu ziyarət edib
Oktyabrın 11-də İsveçrə Konfederasiyası Kantonlar Şurasının sədri Jan-Rene Furniye Azərbaycana səfəri çərçivəsində Holcim Azərbaycan şirkətinin Qaradağ sement zavodunu ziyarət edib. Səfər çərçivəsində Jan-Rene Furniye Azərbaycanda fəaliyyət göstərən İsveçrə şirkətlərinin nümayəndələri ilə görüşmək istəyib. Azərbaycanın iqtisadi inkişafında və infrastruktur layihələrində Holcim kimi İsveçrə şirkətləri fəal iştirak edir. Bu şəkildə onlar Azərbaycan və İsveçrə arasında dinamik və yüksək səviyyəli iqtisadi əlaqələrə töhfə verirlər.
Səfərin məqsədi Holcim Azərbaycan şirkətinin indiki vəziyyəti ilə tanış olmaq idi. Jan-Rene Furniye və onun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinə Holcim Azərbaycan ASC-nin baş direktoru Frederic Guimbal tərəfindən son ilin nailiyyəti ilə bağlı məlumatı çatdırılıb.
F.Guimbal bildirib ki, Holcim Azərbaycan klinker, qalaq və kisə sementi istehsalında innovativ həllər tətbiq edən qabaqcıl müəssisələrdən biridir. Qlobal təcrübəyə və keyfiyyətə malik olan Holcim Azərbaycanın istehsal etdiyi sement ilə ölkədə bir sıra müasir tikililər ərsəyə gəlmişdir. Buna Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu, Ələtdə yerləşən Bakı Limanı, Koroğlu qovşağı, SOCAR-ın, Dövlət Neft Fondunun və “Azərsu” ASC-nin inzibati binaları, Yeni Bulvar, “Bakı Metropoliteni” QSC-nin yeni stansiyaları, Bakı Gəmiqayırma Zavodunu misal olaraq göstərmək olar. Zavod istər fərdi ustalar üçün, istərsə də strateji və innovativ layihələr üçün müxtəlif markalı sementlər istehsal etməyə qadirdir.
Qonaqlara sement istehsalından əlavə tullantıların idarə olunmasında da qlobal ekspert kimi çıxış edən Holcim şirkətinin təkər və neft tullantılarının utilizasiyası ilə bağlı şirkətdə olan imkanlar haqqında məlumat verilib. Bu sahədə olan həll yolları və atılmış ilkin addımlar və əldə olunana nəticələr barədə müzakirələr aparılıb. Təqdimatdan sonra qonaqlar sahədə aparılan işlərlə yaxından tanış olmaq üçün zavod ərazisinə gəzintiyə çıxıblar. Onlar tullantıların idarə olunması prosesi ilə bağlı yaradılan texnoloji proseslərlə yaxından tanış olublar. Qonaqlar görüşün təşkil olunmasında və ətraflı məlumatlara görə F.Guimbala və Holcim əməkdaşlarına təşəkkürlərini bildiriblər.
Tullantı emissiyaları müasir iqtisadi inkişafın ayrılmaz tərkib hissəsinə çevrilib. Onun təkrar emalı bir çox müəssisələr üçün zəhmət və yüksək sərmayə tələb edən bir prosesdir. Bu prosesə yanlış yanaşma və ya aşağı səmərəlilik, müəssisələri ciddi ekoloji və nüfuz risklərinə məruz qoya bilər. Bu baxımdan, ənənəvi yanacaq növlərinin bir hissəsinin alternativlərlə əvəzlənməsi ekoloji məsələlərin rasional həlli kimi çıxış edir və iqtisadi baxımdan yerli şəraitdə tullantıların emalının mümkün üsulunu təklif edir. Azərbaycanın tikinti sənayesi Holcim Azərbaycan şirkəti bu sahədə ilk addım artmışdır. Məhz bu imkan və texnologiyalar şirkət tərəfindən dünyaca məşhur Geocycle brendi altında fəaliyyət göstərir.
Holcim Azərbaycan 80 ölkədə 80 min işçi qüvvəsi ilə fəaliyyət göstərən LafargeHolcim qrupun üzvüdür. LafargeHolcim dünyada sement, hazır beton məhsulları və aqreqatlar istehsalı və paylanması sahəsində 180 ildən çox təcrübəyə malik olan dünya liderlərindən biridir.

® President of Swiss Council of States visits Holcim Azerbaijan cement plant
President of the Swiss Council of States Jean-René Fournier has visited the Garadagh Cement plant of Holcim Azerbaijan OJSC as part of his official visit to Azerbaijan.
Jean-René Fournier wished to meet with representatives of Swiss companies active in Azerbaijan. Like Holcim, Swiss companies are actively involved in infrastructure projects and the economic development of Azerbaijan. Thus, they contribute to dynamic and high-level economic relations between Azerbaijan and Switzerland.
The purpose of the visit was to get acquainted with the current state of Holcim Azerbaijan. Director General of Holcim Azerbaijan OJSC Frederic Guimbal informed president Fournier and his delegation about the achievements of the last year. Guimbal mentioned that Holcim Azerbaijan is one of the most advanced solution-provider for the most innovative production of clinker, bulk and bag cement products. With its global experience and quality, quite a lot of modern buildings and infrastructure projects were realized in the country with the cement produced and supplied by Holcim Azerbaijan. Heydar Aliyev International Airport, Port of Baku in Alat, Crystal Hall, Baku Olympic Stadium, Koroglu junction, SOCAR, SOFAZ and AZERSU administrative buildings, New Boulevard, new Baku Metro stations and Baku Shipyard are among the best examples of the projects implemented with cement products supplied by Holcim Azerbaijan. The plant has a significant capacity to produce a wide range portfolio of cement products for masons, as well as for strategic and innovative projects.
As a global expert co-processing, Holcim introduced to Azerbaijan market waste management solution. The Swiss delegation was also informed about Holcim capabilities of wheel and oil sludge utilization. After the presentation, the delegation went to the plant to get acquainted with the work done. They familiarized themselves with the technological processes associated with waste management. They thanked Guimbal and his staff for organizing the visit and for the comprehensive information provided.
Waste generation has become an integral part of modern economic development. Its recycling is an intensive process for many businesses. The wrong approach or low efficiency of this process can put companies at serious environmental risks. In this regard, replacing some of the traditional fuels with alternatives acts as a rational solution to environmental issues and offers an economically feasible method of waste treatment. Holcim Azerbaijan has taken the first step in this area. These opportunities and technologies operate under the worldwide brand Geocycle.
Holcim Azerbaijan is a member of LafargeHolcim Group, which has 80,000 employees in 80 countries. LafargeHolcim is one of the world leaders with more than 180 years of experience in the production and distribution of cement, finished concrete products and aggregates.