İsveçrə şirkətləri Azərbaycanla əməkdaşlığı genişləndirir
İsveçrənin işgüzar dairələrinin nümayəndələri ölkəmizə səfər edib və səfər çərçivəsində onların Xarici işlər nazirinin müavini  Mahmud Məmməd-Quliyev ilə görüşü baş tutub.
Görüşdə nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfərinin nəticələri qiymətləndirilərək, İsveçrə Konfederasiyası ilə ikitərəfli və çoxtərəfli kontekstdə münasibətlərin gələcək perspektivləri müzakirə olunub.
İsveçrə nümayəndə heyəti SOCAR-ın İsveçrədəki fəaliyyətini, eyni zamanda Paşa Bank ilə mövcud əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirib, Azərbaycan ilə maliyyə və iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində, o cümlədən rabitə, informasiya texnologiyaları, turizm, nəqliyyat və s. istiqamətlərdə əməkdaşlıq üçün geniş potensialın olduğunu vurğulayıb.
Maliyyə və Bank sektorunda fəaliyyət göstərən şirkət nümayəndələri Azərbaycanda Azərbaycanda sığorta sahəsində işgüzar əlaqələrin qurulması imkanları ilə maraqlanıb, xüsusilə qonaqlara Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafı üzrə strateji yol xəritəsində bu sahədəki qarşıya qoyulan məqsədlər və gələcək imkanlar barədə məlumat verilib.
İsveçrə iş adamları xüsusilə vurğulayıb ki, Çin ilə “Bir Kəmər Bir Yol” təşəbbüsü çərçivəsində Azərbaycandan keçən nəqliyyat və tranzit dəhlizlərindən məhsulların daşınmasında əməkdaşlıq müzakirələri aparılır.
Qonaqlara Azərbaycanın iqtisadi imkanları, aparılan islahatlar və qeyri-neft sektorundakı perspektivlər barədə geniş məlumat verilib, çoxsaylı sualları cavablandırılıb.

Swiss companies expand cooperation with Azerbaijan
As part of their visit to Azerbaijan, the Swiss business delegation met with Deputy Foreign Minister Mahmud Mammad-Guliyev.
At the meeting, assessing outcomes of the delegation’s visit to Azerbaijan, the sides exchanged on the prospects of bilateral and multilateral relations with the Swiss Confederation.
The Swiss delegation highly appreciated the activities of SOCAR in Switzerland, as well as the existing cooperation with Pasha Bank and underlined existence of the great potential for cooperation with Azerbaijan in various financial and economic fields, including communication, information technologies, tourism, transport and others.
Representatives of the Swiss companies active in the financial and banking sectors inquired about possibilities of establishing business relations in the insurance sector of Azerbaijan. In response, the guests were briefed about goals and future prospects in this field as set out in the strategic roadmap for the development of Azerbaijan's economy.
Swiss businesspeople highlighted ongoing discussions with Azerbaijani counterparts with the aim of establishing cooperation in shipping goods via transport corridors passing through Azerbaijan within China’s Belt and Road Initiative.
The Azerbaijani side informed the guests about the economic potential of Azerbaijan, reforms and perspectives in the non-oil sector.