No:158/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatı
Bu ilin 12 iyul tarixində Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Tovuz istiqamətində mövqeləri ələ keçirmək məqsədilə artilleriya atəşlərindən istifadə edərək hücuma keçmək cəhdi ediblər.
Düşmən qüvvələrin hücumunun qarşısı  cavab tədbirləri ilə alınıb. Döyüş nəticəsində Azərbaycan Ordusunun 3 hərbi qulluqçusu həlak olub, 4 nəfər isə yaralanıb.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin bu təxribatçı əməli təcavüzkar Ermənistan rəhbərliyinin son zamanlar bölgədə gərginliyin artmasına xidmət edən fəaliyyət və bəyanatlarının davamı kimi nəzərdən keçirilməlidir.
Təcavüzkar siyasətini ölkənin təhlükəsizlik strategiyasında əks etdirən Ermənistan münaqişənin nəticələrini aradan qaldırmaq, işğalçı qüvvələrini Azərbaycanın beynəlxalq tanınmış ərazilərindən çıxarmaq əvəzinə, yeni mövqelər ələ keçirmək, gərginliyi artırmaq məqsədinə xidmət eydiyini açıq şəkildə nümayiş etdirir.
Ermənistanın bu təxribatı Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq-Qarabağ münaqişəsinin tənzimlənməsi üzrə ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqların mahiyyətini ciddi şübhə altına alır.
Ermənistan bu kimi təxribatçı əməlləri ilə üçüncü ölkələri Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə cəlb etməyə çalışır. Lakin beynəlxalq ictimaiyyətin Ermənistanın təcavüzkar siyasəti ilə bağlı tutduğu mövqe hamıya bəllidir.
Düşmən qüvvələrinin bütün təxribatlarının qarşısı bundan sonra da layiqincə alınacaq.
Vəziyyətin gərginləşməsinə xidmət edən bu kimi təhrikedici əməllərə görə bütün məsuliyyət Ermənistanın üzərinə düşür.

No:158/20, Statement by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan (En/Ru)
On July 12, the armed forces of Armenia attempted to attack, using artillery, in order to seize positions in the direction of Tovuz district along the state border between Azerbaijan and Armenia.
The attack of the enemy forces was prevented by retaliatory measures. As a result of the combat, three servicemen of the Azerbaijani army were killed and four were injured.
This provocative act of the Armenian armed forces should be seen as a continuation of the recent actions and statements of the leadership of aggressor state Armenia, which serve to increase tensions in the region.
Armenia, which has reflected its aggressive policy in the country's national security strategy, openly demonstrates that it aims to seize new positions and increase tensions in the region instead of eliminating the consequences of the conflict and withdrawing its occupying forces from the internationally recognized territories of Azerbaijan.
This provocation by Armenia casts serious doubt on the essence of the negotiations mediated by the OSCE Minsk Group co-chairs on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.
Armenia is trying to involve third countries in the Armenia-Azerbaijan conflict with such provocative actions. Nevertheless, the position of the international community on Armenia's aggressive policy is quite well known.
All provocations of the enemy forces will be adequately prevented from this time onward as well.
Armenia bears full responsibility for such provocative actions that serve to aggravate the situation.