Səfir X.İbrahimova İsveçrə Konfederasiyasının təhsil, araşdırma və innovasiyalar üzrə dövlət katibi Mauro Dell’Ambrogio ilə görüşmüşdür
Səfir X.İbrahimova 2017-ci il dekabrın 5-də İsveçrə Konfederasiyasının təhsil, araşdırma və innovasiyalar üzrə dövlət katibi Mauro Dell’Ambrogio ilə görüş keçirilmişdir.
Görüşdə təhsil sahəsində ikitərəfli əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişaf etdirilməsi və İsveçrə peşə təhsili sistemi haqqında fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Görüş zamanı səfir Xanım İbrahimova qarşı tərəfə Azərbaycanda təhsil sahəsində aparılan islahatlar və həyata keçirilən layihələr barədə məlumat vermiş, ölkəmizin İsveçrənin təcrübəsini öyrənməkdə maraqlı olduğunu diqqətə çatdırmışdır.
M.Dell’Ambrogio Azərbaycan Respublikası təhsil nazirinin 2012-ci ildə Bernə səfərini və onunla keçirdiyi görüşü xatırlamış, iki ölkə arasında təhsil sahəsində əməkdaşlıq potensialının hələ tam istifadə edilmədiyini düşündüyü bildirmişdir.
Daha sonra səfir X.İbrahimova Azərbaycan Respublikasının Ümumdünya EXPO 2025 sərgisinin təşkilinə Bakı şəhərinin namizədliyini irəli sürdüyünü qeyd etmiş və sərgi üçün seçilən mövzunun – “İnsan kapitalının inkişafı”nın unikal, maraqlı və dövrümüz üçün çox aktual olduğunu, İsveçrənin də özünün məşhur peşə təhsili və təlimi sistemini, habelə çox inkişaf etmiş qabaqcıl səhiyyəsini və əczaçılıq sahəsini bu sərgidə nümayiş etdirə biləcəyini vurğulamışdır.

Ambassador Khanim Ibrahimova met with the State Secretary for Education, Research and Innovation Mauro Dell’Ambrogio
On 5 December 2017, Ambassador Khanim Ibrahimova met with the State Secretary for Education, Research and Innovation of the Swiss Confederation Mauro Dell’Ambrogio.
The interlocutors exchanged views on developing bilateral cooperation in the field of education and Swiss vocational education and training system.
Ambassador Ibrahimova informed the State Secretary about the educational reforms and various projects implemented in Azerbaijan. She stressed the interest in Azerbaijan in learning Swiss experience in this field.
M.Dell’Ambrogio recalled his meeting with the Minister of Education of Azerbaijan while the latter was visiting Bern in 2012. He expressed his views that there is still untapped potential for the bilateral cooperation between the two countries in the field of education.
Ambassador Ibrahimova talked extensively on the candidacy of Baku to host World Expo 2025, emphasizing that the theme proposed by Azerbaijan “Developing Human Capital” was very relevant for the contemporary world, and Switzerland can use it to exhibit its world-renowned vocational education and training as well as highly developed medicine and pharmaceuticals.